Viking Mezarındaki 39 Yıllık Gizem Çözülüyor

Roskilde Müzesindeki en ilginç gizemlerde biri 39 yıl önce başlamıştı. Bu Roskilde’nin kuzeyinde bir mezrada keşfedilen 1000 yıllık Viking mezarıydı.

Viking mezarında bulunan iskeletler yıllarca karı koca sanılmıştı.

Mezar, bir erkek ve bir kadının iskeletlerini içeriyor ve arkeologlar uzun zamandır kim olduklarını ve neden birlikte gömüldüklerini tahmin etmeye çalışıyorlar. Gizemin bir başka unsuru da erkeğin öldürülüp kadının yanına gömülmesidir.

Gerdrup Mezarı’nın bir başka önemli yönü daha var: Viking kadınlarının bir silahla birlikte gömüldüğünü kanıtlayan ilk keşifti. Bu mezardaki kadının silahı ise bir mızraktı.

Ailevi bağlantı bulundu

Son zamanlarda uzun süredir devam eden gizem hakkında bazı yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. DNA testi ile, çiftin aslında anne ve oğul olduğu kanıtlandı. Şimdiye kadar adamın kadın için kurban edilmiş bir köle olduğu düşünülüyordu.

Roskilde Müzesi’nde kıdemli bir arkeolog olan Ole Kastholm TV2’ye verdiği demeçte “Burada elde ettiğimiz bilgiler inanılmaz ve bizim için şaşırtıcı bir sonuç, tüm bunların ne anlama geldiği hakkında iyice düşünmemiz gerekiyor ” dedi.

Gerdrup Mezarı ile tarihte bilinen birçok şeyin yeniden yazılması gerektiği konusu gündeme gelmiştir.

Kastholm, “Viking Çağı’na ait diğer mezarların ve diğer kaynak materyallerin bu vakayı çözmemize yardımcı olabilecek bazı kalıpları ortaya çıkarıp çıkaramayacağına bakmamız gerekiyor” dedi.

İskeletler üzerinde yapılan incelemede erkeğin bağlanmış ve asılmış olduğu anlaşıldı.

 

Gizemin Kapısını Sagalar mı açacak?

Bilmeceyi çözmenin anahtarı, Viking tarihini kapsayan 12. ve 15. yüzyıllar arasında yazılmış bir dizi anlatı olan eski İzlanda Sagalarından birinde bulunabilir.

Mezardaki adam,  idam edilmiş, asılmış ve bağlanmış görünüyor. Bu sırada kadın büyük taşlarla ezilerek öldürüldüğü görülmektedir. Bir başka teoriye göre, mezardaki kadına ait mızrak, büyü yapmakta kullanılan bir asa ve kadında bir büyücüdür.

Destanlar ne diyor?

Destanlardan birinde, zulüm gören ve idam edilen büyücü Katla ve oğlu Odd’un hikayesini anlatır. Hikayede Odd’un asıldığı ve Katla’nı taşlanarak öldürüldüğü anlatılmaktadır.

Viking kadın cesedindeki inceleme onun taşla ezilerek öldüğünü gösterdi.

Mezardaki incelemelerini yoğunlaştıran arkeologlar,  bulmacanın son bölümünü çözmeye çalışırken, iskeletler Roskilde Müzesi’nde görüldü.

Müzede sergilenen iskeletler

Kaynak: Kopenhag Postası [06 Ekim 2020]

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın