Van Zernaki Tepe kazı çalışmaları başlıyor

Van’ın Erciş ilçesindeki Zernaki Tepe’de ızgara planlı tarihi kent kalıntısının bulunduğu alanda kurtarma kazısı çalışmalarının başlatılması için inceleme yapıldı.

Van Erciş’teki ızgara panelli tepe

Yukarıışıklı Mahallesi’nde 270 hektarlık alanda yaklaşık 2,5 km uzunluğunda ve 1,5 km genişliğindeki ızgara planlı tarihi kent kalıntısının gün yüzüne çıkarılması için çalşışmaya başlandı.

Bölgede inceleme yapan Van Müze Müdürü Erol Uslu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, binaların temel duvarları, kerpiç kalıntıları, seramik, çanak ve çömlek parçaları, sur duvarları ile yapıların temel inşasında kullanılacak olan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocaklarının yerini tespit etti.

Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Zernaki Tepe’nin Anadolu’nun doğusunda ve Doğu Anadolu Bölgesinde, ızgara planına sahip tek antik şehir olduğunu ifade etti.

Izgara planının Ege sahillerindeki antik kentlerde uygulandığını anlatan Çavuşoğlu, “Ancak Anadolu’nun doğusunda bu biçimde ızgara planlı olarak uygulanmış bir şehir bulunmamaktadır. Bu açıdan çok önemli. Buradaki arkeolojik kazılar neticesinde bu kültür mirasını kimler bıraktı, burayı kimler inşa etti, kimler burda yaşadı? Sorularının da cevabı bulunacaktır.” dedi.

Yaptıkları araştırmalarda alanın arkeolojik açıdan çok önemli veriler barındırdığını tespit ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

Kaçak kazılarda açıldığı düşünülen delikler

“Kaçak kazılarla kültür varlıklarının daha fazla zarar görmemesi ve kültürel mirasın ortaya çıkartılabilmesi için Van Müze Müdürü Erol Uslu ile araziyi gözden geçirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığının izni, Van Müze Müdürlüğünün başkanlığında, bizim de bilimsel danışmanlığımızda kurtarma kazısı planlamaktayız. Hangi noktalarda kurtarma kazısını gerçekleştirebiliriz diye inceleme yaptık. Alanın yüzeyinde çok miktarda seramik, çanak ve çömlek parçaları görülebilmekte. Toprak altındaki yaşantı mekanlarının da ortaya çıkarılması için böyle bir girişimde bulunduk. Burada tahrip edilmiş bir bölüm var. Hem temel duvarları hem de üstündeki kerpiç kalıntıları hala duruyor. Sur duvarlarının ve yapıların temel inşasında kullanılacak olan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocakların da yerini tespit ettik. Bu kültür mirasının daha fazla zarar görmemesi ve arkeolojik verilerin kaybolmaması için kazıya başlamayı planlamaktayız.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın