Tutankhamun’un En İlginç 10 Hazinesi

Kral Tutankhamun Mezarı insanları hayrete düşürecek kadar muhteşem hazineleri içeriyordu. Howard Carter’ın muhteşem bulgusu tüm dünyada ses getirmişti. Çünkü çoğu saf altından yaklaşık 3000 eser el değmeden günümüze kadar ulaşabilmişti. Daha önce bulunan firavun mezarları ya tamamen yada kısmen soyulmuştu.

Eserler, firavunun öbür dünyadaki yaşamı için gerekli olan tüm detaylar düşünülmüş ve ona göre hazırlanmıştı. Mezar içerisine konulmuş bu nadide eserleri sınıflandırmak uzmanların tam 10 yılını almıştı.

Biz bu eserlerden en dikkat çeken 10 eseri sıralamaya çalışacağız. Kriterimiz eserlerdeki ilginçlik, sanatsal değer ve zenginlik gibi göstergeler olacak. Şimdi sırayla Tutankhamun’un hazinelerinden seçtiğimiz 10 hazineye bakalım.

Tutankhamun’un Oyunları

Tutankhamun’un yüzlerce altın hazinesinin arasında tahtadan yapılmış ilginç kutular bulundu. Antik Mısır’da oldukça yaygın olan bu kutular “Senet” isminde bir oyundu. Oyun tahtası, oyunun oynandığı üst kısım ve oyun taşlarının konulduğu alt çekmece olmak üzere 2 ana bölümden meydana geliyordu. Oyun 3 sütunlu 10 kareden oluşuyordu ve rakipleri şans faktörü ile geçme esasına dayanıyordu.

Tutankhamun’un Oyun tahtası altın olmasa da çok özel malzemelerden oluşuyordu. Tahtanın hem altı hem de üstü fildişi ile kaplanmıştı. Oyunda kullanılan siyah ve beyaz piyonlar da yine fil dişinden yapılmıştı.

Tutankhamun’un Mücevherleri

Mısır’da takılar, aksesuar ve büyülü muska olarak kullanıyordu. Mücevherler çoğunlukla altın ve gümüşten yapılmıştı. Ayrıca takılar çok renkli değerli taşlar ve camlarla süsleniyordu.

Mücevherlerin değeri, sadece yapıldıkları altın, gümüş ve değerli taşlardan değil, aynı zamanda tasarım ve üretim tekniklerinin özgünlüğünden kaynaklanıyor. Kral Tutankhamun’un Mezarında yüzlerce takı bulunmuştur.

Mücevherler sınıflandırılacak olursa; Muska, zincir, kolye, küpe, kulak süsleri, bilezik, halhal, yüzük; el ve ayak parmakları için kılıflar şeklinde sınıflandırılabilir.

Tutankhamun’un Mücevherleri hem sağlığında hem de onun sonsuz yaşamı için; refah, dayanıklılık ve uzun bir ömür adına sembol ve muskalarla süslenmişti.

Tutankhamun’un Sandaletleri

Sonsuz yaşama uğurlanan, Kral Tutankhamun’un Mezarına, Kralın giyeceği sandaletleride konulmuştu.


Tutankhamun’un nadide mezarında 42 adet sandalet bulunmuştur. Bu sandaletlerin çoğunluğu günlük kulanım sandaletleridir. Tutankhamun’un Günlük yaşamda kullandığı sandaletlerin üzerinde; çeşitli çiçek figürleri ve sanatsal desenlerin dışında düşmanlarının resimleri de eklenmiş.

Sandaletler genel olarak; deri, altın ve kıymetli taşlar ile süslenerek yapılmıştı.

Yalnız Tutankhamun’a ait sandaletlerlerden biri som altındı. Bu sandalet mumyalama işleminin son aşamasında Tutankhamun’un ayağına takılmıştı.

Bu altın sandaletlere altın parmaklıklar eşlik etmişti.

Tutankhamun’un Kılıcı

Tutankhamun’un mezarında birçok savaş silahı da bulundu. Silahlar savaş arabaları, ok ve yaylar, bumeranglar, törenlerde kullanılan kalkanlar, kılıç ve hançerler gibi birçok eserden oluşuyordu.


Bu silahlardan bazıları çok özeldi sıralamamızda birkaç tanesine yine değineceğiz. İşte bu özel silahlardan biride Tutankhamun’un kılıcıdır. Tutankhamun’un kılıcı tek parça bronzdan yapılmıştır. Kılıç 3 bölüm olarak incelenebilir.1. kısım sapı, 2. Kısım sapa kadar gelen düz bölüm, 3. Kısım ise kesici ve delici hilal şeklindeki bölümdür.

Bu kılıcın şekli, mezarda bulunan delikli ve yaldızlı ahşap adak kalkanı üzerinde tasvir edilen, kılıç tutulan kral figürü ile aynıdır. Orak şeklindeki bu kılıç soyluların otoritesinin bir sembolüydü.

Tutankhamun’un Tahtları

Tutankhamun’un mezarında 2 adet taht bulunmuştur. Her iki tahtta ahşaptan yapılmıştı. Her ikisi de mısırın ihtişamını yansıtmaktadır. Biz bir adım öne çıkan aslan figürlü tahtı listemizde 6 numaraya uygun gördük.


Ahşaptan yapılan taht altın ve gümüş ile kaplanmıştı; yarı değerli taşlar ve renkli camlarla süslenmiştir. 2 aslan başı tahtın koltuğunu korur şeklinde yapılmıştı.

Tahtın ayak kısımları ise aslanın ayakları şeklindedir. Tahtın kol kısımları ise taç giymiş kanatlı bir yılan tarafından korunmaktaydı. Aynı koruma tahtın arkasında 4 kobra yılanı ile sağlanmaktadır.

Tahtın oturma kısmında ise Tutankhamun ve eşinin yer aldığı sanatsal bir anlatım bulunmaktadır.

Tutankhamun’un Yatakları

Tutankhamun’un mezarında ortaya çıkan yataklar o kadar görkemliydi ki, bu yatakları görenler oldukça şaşırıyordu. Yataklar ahşap işçiliğinin çok güzel örnekleri olmalarının yanında altın yaldızlı halleriyle de görkem ve ihtişamın birer yansımasıydı.


Yapılan incelemelerde bu yataklardan bazıların günlük kullanım için olmadığı, hatta Tutankhamun’un mumyalama gibi ölüm ritüellerinin gerçekleştirildiği yataklar olduğu görüldü.

Yataklarda dikkat çeken başka bir detay ise günümüz yataklarından oldukça kısa olmasıydı. Bunun sebebi Geçmişteki insanların günümüzden daha kısa olmaları ve Tutankhamun’un da küçük yaşta olmasıydı.

Günlük kullanım için yapılmış yatak düz değil hafif kavisliydi. Bizim kullandığımızın aksine yatak başlığı gibi görünen yer ise ayakların dayandığı yerdi.

Tutankhamun’un Savaş Arabası

Tutankhamun’un hazineleri arasında gösterişi ve ihtişamı ile görenler hayrete düşüren 3 Araba bulunuyordu. Bunlardan ikisi törenler için, daha küçük ve hafif olanı ise günlük işler için kullanılıyordu.


2 Tekerleğe sahip bu araçlar; ahşap, bronz ve derinin birleşiminden oluşuyordu. Arabalar değerli taş ve cam kamaları ile süslenmişti. Arabanın tamamı ise altın yaldızla kaplanmıştı.

Çöl yapısına uygun olarak tasarlanmış bu arabalar; zenginliğin dışında Mısırlıların mühendislik seviyesini de oldukça iyi yansıtıyordu. Savaş arabaları çok hızlı bir şekilde ters yöne dönebiliyor ve 25 mil sürate kadar çıkabiliyorlardı. Çöl ve toprak zeminde bu hızlara çıkmalarına rağmen arabalar oldukça rahattı. Bu rahatlığın sebebi tekerleklerdeki ve iç kısımdaki lastik kaplamalar ve süspansiyon benzeri tasarımdı.

Tutankhamun’un Altın Maskesi 

Tutankhamun’un Mezarında en dikkat çeken eserlerden bir tanesi de lahitti. Tutankhamun’un iç içe geçmiş lahitinin açılmadan önce neden bu kadar ağır olduğu anlaşılamamıştı. Matruşka bebek gibi iç içe geçmiş bu lahitlerin içinde kralın mumyasını ilk kaplayan lahit som altındandı. Bunun görülmesiyle birlikte ağırlığın sebebi de anlaşılmış oldu.


Bu altın lahidin içinde mumyanın kafasına geçirilmiş ve onun omuzlarına kadar dayanan ölüm maskesi bulunuyordu. Maske 10 kilo ağırlığında ve altından yapılmıştı.

Ön yüzü hüzünlü bir anın yansıması iken; maskenin arka yüzünde Tutankhamun’un diğer dünyaya yapacağı yolculukta yardımcı olması için ölüler kitabından bir büyü kazınmıştı.

Ölüm maskesi Mısır sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bizde listemizde 3 numaraya almaya uygun gördük.

Tutankhamun’un Hançeri

Tutankamun’un mezarında silahlar, kalkanlar, ve hançerler de bulunduğundan yukarıdaki sıralamalarımızda da bahsetmiştik.

 


Tutankamun’un mezarında birbirine çok benzer 2 hançer bulundu. Bu hançerlerden bir tanesi altından diğeri ise demirden yapılmıştır. Bizim listemizde 2 numarada yer alan hançer demir olandır.

Hançer çocuk firavun olan Tutankamun’un sağ tarafında kalçasının üzerinde sargıların içinde bulundu. Hançer demirden yapılmıştı ama kılıfı altındandı.
Hançer M.Ö 1400’lü yıllara tarihleniyor. Sıralamamızda Tutankamon’un kılıcının bronzdan yapıldığından bahsetmiştik.
Sorun şu ki bu dönemde Mısırda demir üretimi neredeyse yok denecek kadar az. Hatta o dönemde altının demirden daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Tutankhamun’un demir hançeri uzun zaman boyunca tartışma konusu olmuştur.Bu hançere ait demirin nerden bulunduğu konusu uzmanların kafasını karıştırmıştır.

2016 Yılında yapılan araştırma hançerin meteor içindeki demir elementinden yapıldığını kanıtladı. Bu durum Mısır ve uzaylı teorilerini yeniden alevlendirdi.

Tutankhamun’un Mezar Mührü

Howord Carter mezarı 1922 yılında bulmuştu ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere azına kadar hazine ile doluydu.


Tutankamun’un Hazineleri Mısırın zenginliğini en iyi yansıtan eserler topluluğudur. Tutankhamun’u günümüzde en çok bilinen firavunlardan biri yapan şey kuşkusuz mezar odasında bulunan hazinelerdir.

Howord Carter mezar girişindeki mührü gördüğünde mezarın daha önce hiç açılmadığın anlamıştı. 3000 adet ve birçoğunun altın olduğu bu eşsiz hazinenin kilidini sadece bir sade ip ve mühür tutmaktaydı.

Bu yüzden Tutankhamun Mezar Mührünü, listenin 1 numarası olarak seçmeyi uygun gördük.

Konu ile alakalı görüşleriniz için lütfen sayfa altındaki yorum kısmını kullanınız. Önerileriniz için iletişim sayfasından bize yazabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
  • king_tut dedi ki:

    Tutankhamun döneminde Mısır gerçekten çok zengin olmalı. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir Yorum Yapın