Türbe Sanılan Antik Mezar Onarım Bekliyor

Marmaris’teki antik mezar bakımsızlıktan kötü durumda, yıllarca türbe sanılmış ve adaklar adanmıştı.

Muğla’nın ilçesi Marmaris’teki piramit şeklindeki çatısıyla dikkatleri çeken mezar yıllarca türbe sanılmış ve adaklar adanmıştı. Yapılan araştırmalar ve okunan yazıtı sonrası mitolojik bir savaşçıya ait olduğu anlaşılmıştır. Piramit çatılı mezar bakımsızlık ve ilgisizlikten harabe olmak üzere.

Pramit Çatılı Diagoras’ın Karısına ait antik mezar

İronik olay Marmaris Turgut Mahallesi’ndeki , bölge insanları tarafından yıllarca türbe sanılarak adaklar adandı, dualar edildi.

Hydas Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Piramit Mezar, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.06.1990 tarih ve 1390 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edildi.

2.300 yıl önce yapıldığı tespit edilen mezar, içinde yapılan kaçak kazılar sebebiyle harabeye dönmüş durumda. Mahalle sakinleri tarihi mezarın bakımının ve restorasyonunun yapılmasını istiyor.

Antik mezarın giriş kısmı

Yüksek bir konuma sahip olan mezara 500 metre yürüyerek çıkılabiliyor. Burada yaşayan mahalle sakinleri küçüklüklerinden beri buraya gelerek dualar ediyordu ve buraya türbe sanıyorlardı.

2.300 yıllık piramit çatılı mezar, bölge sakinleri tarafından yıllardır Cağ Baba türbesi olarak biliniyordu ve adaklar adanıyor, dualar ediliyordu.

Piramit mezarın yazıtında Grekçe şu sözler bulunuyor:

“Siz beyaz dişli hayvanlar, her zaman size öngörülen yerde kalın. Çünkü ben en yukarıda her şeyi gözetleyeceğim ki hiçbir korkak adam gelip de mezara zarar vermesin. Çünkü bu, savaşta ölen ‘Diagoras’ isimli bir adamın ve örnek çocuklar yetiştirmesiyle kocasına sadakat anlayışıyla herkesten üstün, babasının Aristomakha olarak isimlendirdiği tanrılarla kıyaslanası karısının mezarıdır.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın