Torino Kefeni ve Sırları?

Torino kefeni için birçok kişinin hakkında en ufak bilgiye dahi sahip olmadığı birçok kişinin ise duyduğu ancak net bilgilere erişmediği bir terim olduğunu söyleyebiliriz. Tabi terim dediğimize bakmayın. Zira altında büyük bir gizem ile tarih yatan ve terim diye sözünü ettiğimiz bu şey aslında bir kumaştır. Ancak sırrı olan ve akıllarda netliği oluşmamış merak konusu olan önemli bir kumaştır. Peki, bu kumaşın sırrı nedir? İşte bu sorunuzun ve aklınıza henüz gelmeyen daha birçok sorunuzun yanıtı yazının devamında gizli olacaktır.

Torino Kefeni Hakkında Önemli Ayrıntılar!

Torino kefeni için kumaş olduğunu söylemiştik. İşte bu kumaş için önemli bir kişiliğin bedenine sarıldığından da bahsedilmektedir. O önemli kişilikse Hz. İsa olmaktadır. Sırrını tarihin ve bilim adamlarının hâlihazırda çözemediği düşünüldüğünde bu kumaş hakkında merak edilen birçok konudan söz edilebileceği de açıkça ortada olacaktır. Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürüldükten sonra bu kumaşa sarıldığına dair iddialar ortaya çıkmıştır. Bakıldığında Torino kefeni adı verilen kumaşta gerçekten sakallı erkek siluetine şahit olunmuştur. Hatta öyle ki kumaşın birtakım yerlerinde kan izlerine de rastlanıldığı söylenmiştir. Sözü edilen durumların doğruluğu kanıtlanmadığından ötürü birtakım kuşkucuların bu kumaş hakkında sahtekârlık dediği birtakım kişilerinse kutsal emanet dedikleri açıkça görülmektedir. Ortaya çıkış yılı 1350 yıllarına dayanan bu kefenin nerede ortaya çıktığını merak ederseniz de sizlere Fransa yanıtını verebiliriz. İncil’e bakıldığında Hz. İsa için ölümünün ardından sarıldığı kumaşın keten olduğu görülecektir. Bu durum Torino kefeninin de keten olmasından ötürü insanları, söylenilenlerin doğruluğuna dair bir adım yaklaştırsa da kesin bir bilgiden söz edilememektedir.

Torino Kefeninde Yapılan İncelemeler

Kefenin gerçekliğine itirazlar ilk olarak 1970’li yıllarda yapılmaya başlandı. İlk bilimsel inceleme ise 1988 yılında Carbon-14 testi ile yapıldı. Carbon-14 test sonuçları bu kefenin ketenden yapıldığın ve 700 yıllık olduğunu ortaya koydu. Yine günümüze yakın bir tarih olan 2018 yılında Torino kefeni üzerindeki kan lekelerine yapılan analizlerin ve iki farklı yerdeki dağılımına bakılarak gerçek olamayacağı yönünde rapor hazırlanmıştır. Bu çalışmada tıpkı suç mahallinde çalışıyormuş gibi adli tıp teknikleri kullanıldı ve kefen üzerindeki yırtığında mızrak benzeri bir alet ile yapıldığı tespit edildi.

Torino kefeni üzerindeki incelemeler

Yukarıda verdiğimiz her iki örneğe de gerçek olduğunu savunanlar tarafından itirazlar gelmiştir. Özellikle Carbon-14 testinin yapıldığı laboratuvarın temiz olmadığı ve sonuçların bu yüzden hatalı olduğu gibi iddialar gündemden hiç düşmemiştir.

Torino Kefeni İle İlgili Kesinliği Olan Bilgiler!

Torino kefeni için birçok şey söylenebilir. İşte söylenebileceklerden biri de yine birtakım iddialara göre Kudüs’te yaşanmış büyük deprem sonucunda üzerindeki silueti aldığı ve bu durumun Hz. İsa ile bir ilgisi olmadığıdır. Tabi dediğimiz gibi bu da bir iddiadır ve bu olayda iddialar birbirini kovalamaktadır…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın