Taş Devri İkizleri İçin Yeni İnceleme Yapıldı

Avusturya’daki eski bir mezarda bulunan iki bebek, en eski ikiz cenazesini temsil ediyor olabilir. 31.000 yıllık cenaze töreni, Eski Taş Devri olarak da bilinen Üst Paleolitik’e (40.000 ila 10.000 yıl arası bir dönem) tarihleniyor. Her iki bebeğin analizlerine göre, bebeklerden biri doğumdan kısa bir süre sonra öldü, ikiz kardeşi ise yaklaşık 50 gün ya da 7 haftadan biraz fazla yaşadı.

Arkeologlar tarafından ikizler çıkartılırken Kredi: OREA ÖAW]

Çevrim içi olarak yayınlanan Communications Biology dergisindeki bir araştırmaya göre, aynı alanın yaklaşık 1,5 metre yakınlarında 3 aylık başka bir cenaze gömülmüştü. Bu bebeğin ise ikizlerin kuzeni olabileceği tahmin edilmektedir.

Araştırmacılar, ikizlerin oval biçimli cenazesini 2005 yılında Krems şehir merkezinin Tuna Nehri kıyısındaki Krems-Wachtberg arkeolojik alanında buldular. İkiz bebeklerin kalıntıları aşı boyasıyla kaplıydı.

Dünyanın en eski ikiz gömütleri olduğu düşünülen alanda çocuklarla beraber, mamut dişinden bir kolye ve 53 boncuktan oluşan bir kolye bulunuyordu. Ayrıca yine çocukların yanı başında bir tilki dişi ve delinmiş 3 yumuşakça parçası da bulundu. Bunların hepsinin üzerine çocukların koruyucusu olarak  mamutun kürek kemiğinden yapılmış bir kılıç konulmuştu.

Mamut kemiğinden kılıç, yumuşakça ve tilki dişi ve kolye için kullanılan boncuk. [C: OREA ÖAW]

Araştırmacılar, diğer bebeğin mezarında 8 cm uzunluğunda mamut dişinden (fildişi) yapılmış bir iğne buldular. Bu iğnenin ise deriden bir giysiyi birbirine tutturduğu anlaşıldı.

Bulgu, keşfinden kısa bir süre sonra manşetlere taşındı ve hatta araştırmacılar, 2013 yılında Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen ikizlerin cenazesinin bir kopyasını bile yaptı. Ancak, bilim adamlarının hala antik cenaze töreni hakkında öğrenecekleri çok şey vardı. Bu nedenle, yeni projede, disiplinler arası bir araştırmacı grubu, bu üç bebek arasındaki ilişkiyi deşifre etmek ve cinsiyetlerini ve ölüm yaşlarını belirlemek için yıllar sonra bir araya geldi.

Araştırmacılar, bebeklerin hangi yaşta öldüğünü belirlemek için her bebeğin en üstteki ikinci kesici dişine baktı. Beklerin gelişim seviyesine göre muhtemelen ölen ilk bebek gömüldü daha sonra ölen ikizi için mezar tekrar açıldı.

Araştırmacılar, bu bulgunun daha önce Paleolitik bir cenaze töreninde belgelenmemiş olan bir mezarı yeniden gömme amacıyla kullanılması uygulamasını doğruladığını belirtiyor.

İkizlerin çıkarılmadan önceki yakın plan fotoğrafı [C: OREA ÖAW]

Ekip ayrıca diş minesindeki karbon, nitrojen ve baryum izotopları gibi kimyasal elementleri analiz ederek ikizlerin her birinin emzirildiğini ortaya çıkardı. İkizlerin kuzeni üç ay yaşamış olsa da dişlerindeki “stres çizgileri”, annesinin meme iltihabı olarak bilinen ağrılı bir enfeksiyonu olduğunu yada annenin doğumdan sağ kurtulamadığı için beslenme güçlükleri yaşadığını gösteriyor.

Bu bebeklerin neden öldüğü tam olarak bilinmiyor, ancak bu ikizlerin ve kuzenlerinin ölümleri, uzun zaman önce kamp kuran ve bebeklerini Tuna Nehri kıyısında gömen bu Paleolitik avcı-toplayıcı grup için muhtemelen acı verici bir olaydı.

Teschler-Nicola, Live Science’a verdiği demeçte, “Bebekler grup için açıkça özel bir öneme sahipti ve son derece saygı görüyordu” dedi.

Olağanüstü cenaze törenleri, bebeklerin ölümünün toplum için büyük bir kayıp olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Live Science

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın