Tang Hanedan Mezarından Çok Sayıda Eser Ortaya Çıkarıldı

Çin’in Kuzeybatısındaki Tang Hanedanlığı Mezarında Çok Sayıda Eser Ortaya Çıkarıldı

“Dokuz Katlı Şeytan Kulesi” olarak bilinen Kuzeybatı Çin’in Qinghai Eyaletindeki bir mezarın kazısı, Tang Hanedanlığı’nına ait (618-907) binlerce kültürel kalıntı ortaya çıkardı. Kazı, iki yıl önce mezarın yağmalanmasından hemen sonra başlatıldı.

1 Nolu Xuewei Mezarı Düzeni [C: The Qinghai Provincial Cultural Relics Bureau]

Arkeoloji ekibi, altın ve gümüş eşyalar, cam ve tekstil ürünleri dahil olmak üzere farklı türden kültürel kalıntılar keşfetti. China News Service’in haberine göre, mezar Haixi Moğol ve Tibet Özerk Bölgesinde bulunuyor.

Mezar, Tang Hanedanlığı’ndaki soylu bir etnik azınlık grubuna aitti ve birçok kültürel kalıntı 2018’de çalındı.

Mezarlık [C: The Qinghai Provincial Cultural Relics Bureau]

Mezar tesadüfen keşfedilmişti. Kazı ile kültürel kalıntıların daha fazla zarar görmesinin ve kaybolmasının önlenmesi amaçlıyor. Çin Kültür Eserleri Akademisi üyesi Liu Zheng, Çarşamba günü Global Times’a verdiği demeçte, kalıntıların kültür ve tarih çalışması için büyük önem taşıdığını ve kaybolmaması gerektiğini söyledi.

Kurban çukuru [C: The Qinghai Provincial Cultural Relics Bureau]

Mezar ahşap ve taştan inşa edilmiştir. Bazı bölümleri yer altında iken bazı bölümleri ise yer üstünde bulunmaktadır. Mezarda Tibet pilatosuna ait hayvan iskeletleri ve koyunlar bulundu. Mezar geçidi denilen alanda ise 4-6 yaşlarında altı erkek atın gömüldüğü anlaşıldı. Bazı çukurlarda ise diri diri gömülen insan iskeletleri ve koyun gibi hayvanların iskeletlerine rastlandı.

Qinghai Dulan Rehui 2018 Xuewei 1 Nolu Mezarından ele geçen altın eserler [C: The Qinghai Provincial Cultural Relics Bureau]

Liu, ölülerle birlikte yaşayanları gömme uygulamasının uzun bir tarihe sahip olduğunu ve resmi olarak Ming Hanedanlığı’nın ortasında (1368-1644) kaldırıldığını söyledi. İlkel toplumdan Shang Hanedanlığı’na (MÖ 1600 – MÖ 1046) gelenek gelişti.

Qinghai Dulan Rehui 2018 Xuewei 1 Nolu Mezarından ele geçen altın eserler [C: The Qinghai Provincial Cultural Relics Bureau]

Qinghai Dulan Rehui 2018 Xuewei 1 Nolu Mezarından ele geçen altın eserler [C: The Qinghai Provincial Cultural Relics Bureau]

China News Service aktardığına göre, mezarın kazılması bölgenin cenaze gelenekleri ve Tang Hanedanlığı’ndaki merkezi hükümet ile etnik azınlık grupları arasındaki ilişkilerin tarihiyle ilgili araştırmalara yardımcı olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın