Slovenya’da 3.300 Yıllık Kılıç Bulundu

Slovenya’da evinin yakınlarında mantar aramaya çıkan bir adam, Bronz çağına ait 3.300 yıllık bir kılıç buldu. Bu keşif sonrası arkeologlar bölgede kazı çalışması yapmayı planlıyor.

Bronz Çağı Sol üst ve sağda kılıcın kabzası, sol altta tam kılıç ve balta [C: Jesenice Etnografya Müzesi]

Roman Novák isimli adam, Jesenice semtinde nadir bir şeyle karşılaştığında tipik bir eğlencesi olan mantar toplamaya çıkmıştı.

Novak, “Henüz yağmur yağmıştı ve mantar toplamaya gittim. Giderken, bazı taşlardan dışarı çıkan bir metal parçası gördüm. Onu tekmeledim ve bunun bir kılıç parçası olduğunu anladım. Sonra biraz daha kazdım ve yanındaki bronz bir baltaya rastladım.” şeklinde konuştu.

Novak, arkeologlarla temasa geçti. Arkeologlar tarafından yapılan incelemelerde hem kılıcın hem de baltanın MÖ 1300 yıllarına ait olduğu tespit edildi. Silezya Müzesi’nin arkeoloji departmanını yöneticisi Jiří Juchelka: “Esasında bu tarz silahlar dönemin Almanya’sında kullanılanlarla benzerlik gösteriyor.” diyor ve şu şekilde devam ediyor.

“Kılıcın sekizgen bir kabzaya sahip ve bu bölgede daha önce buna benzer yalnızca bir kılıç bulundu. Uzmanlar, Jesenice bölgesinde böyle bir kılıç bulduklarında şaşırdıklarını söylüyorlar, çünkü o zamanlar burası çok seyrek nüfusluydu. Ancak yapılan testler ve  toprak analizleri onun gerçekten de yerel olduğunu gösteriyor.”

Bay Juchelka, 3.300 yıl önce, Urnfield kültürünün bu bölgede yeni başladığını ve Avrupa’nın bu bölümünde kılıcın pahalı bir meta olacağını söylüyor.

Demirciler, demirden farklı olarak bronz bir kılıç yapmak için; bronzu sıvı hale gelene kadar eritip bir kalıba dökmeleri gerekiyordu. Bay Juchelka Çek Radyosuna verdiği demeçte, kılıcının bu yöntemle üretilen iyi bir örnek olmadığını söyledi. Çünkü yapılan incelemelerde kılıç içerisinde oldukça fazla hava boşluğu bulunduğu tespit edildi.

Juchelka “Belli ki ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlardı, ancak yapım kalitesi aslında oldukça düşüktü. Röntgen testleri, silahın içinde çok sayıda küçük baloncuk olduğunu gösteriyor. Bu, kılıcın savaşta kullanılmadığını, sembolik bir değeri olabileceği anlamına geliyor.” dedi.

Jesenicko Etnografya Müzesi’nde çalışan meslektaşı Milan Rychlý, kılıcın bulunduğu alanda arkeolojik bir araştırmanın yapılacağını söyledi. Milan Rychlý  “Bu bir bulmaca gibi. Şu anda bu hikâyeye ait sadece dört küçük parçamız var, bu yüzden her şeyi bir araya getirmeye çalışacağız. ” dedi.

Bu arada müze tarafından kılıca birkaç uzman tarafından analiz yaptırıldı ve nadir eser statüsüne alındı. Kılıç Jesenice Etnografa Müzesinde sergilenecek.

Kaynak: Radio Prague International

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın