Sivas Altınkale Yıl Sonuna Açılıyor

Sivas’ta, Pamukkale’den esinlenilerek basamak havuzlar biçiminde düzenlenen ve suda bulunan kükürdün oluşturmuş olduğu sarı tortulardan adını alan Altınkale’nin yıl sonuna doğru hizmete girmesi planlanıyor.

Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sıcak Çermik termal sahasındaki bölgede, Denizli’de bulunan Pamukkale’deki travertenlerden esinlenilerek sarı renkli bir benzerinin oluşturulduğu Altınkale projesinde çalışmalar sürüyor.

Altınkale’deki çalışmaların kısa zaman içinde tamamlanması ve yıl bitmeden açılışının yapılması düşünülüyor.

Sıcak Çermik’te devam etmekte olan ve bitme noktasına gelen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Salih Ayhan, bölgede turizm çeşitliliğini artırmak için yeni projeler yapılmaya başladığını ifade etti.

Kükürt renginden faydalanılarak Pamukkale’ye benzer Altınkale projesinin yapıldığına işaret eden Ayhan, Altınkale’nin açılışının yakın zamanda yapılacağını belirtti.

Projenin yurttaşlardan yoğun ilgi gördüğünü belirten Ayhan, şunları kaydetti:

“Altınkale projesi bölgeye değişik bir renk kattı. Anadolu’nun ortasında bu tür güzellikleri, toplumumuza ve milletimizin hizmet vermek vazifelerimizden biridir. Allah’ın Sivas’a nasip ettiği bir nimet olan jeotermal kaynağın içerisindeki mineraller ve sarı renginden yararlanarak burda güzel bir projeyi tamamlamış bulunuyoruz. Sivas Belediyemiz de bugün başlayan asfalt çalışmalarıyla bu projeye ve peyzaj çalışmalarına farklı bir anlam katmış oldu. Bölgeye yürüyüş parkurları, kafe, dinlenme mekanları ve sosyal donatılar da ilave edilecek.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın