Sibirya’da 5000 Yıllık Aşıkların Mezarı Bulundu

Novossibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden Rus bilim adamlarından oluşan ekip 5.000 yıllık toplu bir mezar ortaya çıkardılar. Mezarın Sibirya’daki eski Odinov kültürüne ait olduğu düşünülüyor.

Profesör Vyacheslav Molodin, Novosibirsk bölgesindeki Ust-Tartas 2 bölgesindeki mezarlıkta başı kesilmiş üç yetişkin ve iki genç bulunuyor. Başlarının öldükten sonra kesildiğine ve ardından ibadet için saklandığına inanılıyor.

Arkeolog, “Odinov halkının kesinlikle bir kafa veya kafatası kültü vardı. Başları kesik mezarların olması bu kültürün karakteristik bir özelliğidir. Burası kutsal bir alan olabilir ve ölen kişiler farlı zamanlarda konulmuş olabilir.” dedi.

Aynı alandaki başka bir mezarda, baş kısmı bir kadının karnına yatırılmış bir erkek ve omuz kısımlarında heykelcik bulundu.

Aşık oldukları var sayılan bu iskeletler 5000 yıl boyunca bir huş ağacı kabuğu örtüsü altına bir araya getirilmişlerdi ve bu iki kişinin kafaları kopartılmamıştır.

 

Heykel, mezarın içinde ve erkeğin sağ omuzunun yanına yerleştirilmişti ve başı kırılmıştı. Novosibirsk arkeologları tarafından ‘henüz görülmemiş’ bir şey olan tuhaf bir ritüel gibi sahibinin aksine ters çevrilmiş şekilde yerleştirilmiştir

.

Heykelciğin ortasında bronz bir plaka ve içinde bazı organik maddelerin bulunduğu uzun bir delik bulunmaktadır. Bu açıklığın içine neyin yerleştirildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için kimyasal testlerin yapılması gerekiyor.

Dr Molodin, keşfin benzersiz olduğunu söyledi. Siberian Times’a “Odinov kültürünün cenaze törenleri hakkındaki kapsamlı bilgimize rağmen, asla böyle bir şeye rastlamadık” dedi. “Kadın ile, öbür dünyaya ‘eşlik eden’ böyle bir heykelcik olması için önemli veya alışılmadık bir insan olmalı.” şeklinde konuştu.

Rusya Bilimler Akademisi’nin (RAS) bir üyesi olan Dr. Molodin, Bronz Çağı heykelcik keşfini yaz arkeolojik sezonunun “en şaşırtıcı bulgusu” olarak nitelendirdi.

Odinov insanları sığır yetiştiren Moğollar iken, heykelcik yüzü, büyük gözleri ve kalkık bir burnu  ile açıkça Kafkasya özelliklerinde birine benziyor.

Bu, birbirine bakan sevgi dolu çiftin altına iki kişinin daha gömüldüğü kademeli bir mezardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın