Sibirya’da 2500 Yıllık Savaşçı Çiftin Mezarı Bulundu

Sibirya’da savaşçı bir çiftin, çocuklarının ve yaşlı kadının cesetlerinin bulunduğu 2.500 yıllık bir mezar bulundu.

Arkeologlar, çiftin 30’larında olduklarına ve İskit savaşçıları olduklarına inanıyor. İskeletlerin yanı sıra silahlar ve eski eşyalar da bulundu.

Sibirya’da bulunan savaşçı aileye ait bozulmamış mezardan görünüm

Mezar, Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü SB RAS ve OOO Arkhgeoproekt’in Askiz arkeolojik keşif ekiplerinden biri tarafından Khakassia’da yapıldı. Bu özel mezarın, Güney Sibirya’da MÖ 8. ve 2. yüzyıllar arasında gelişen Tagar kültürünün bir parçası olduğu düşünülüyor.

İki kadın ve erkeğin iskeletleri neredeyse tamamen sağlam iken, bebeğin iskeletinin, mezar alanına dağılmış olduğu görüldü. Bu dağınıklığın sebebinin mezara girmiş olan kemirgenler olduğu düşünülüyor.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Oleg Mitko, “Yanlarında yatan erkek ve kadın yaklaşık 35-45 yaşlarında, ayaklarındaki kadın ise 60 yaş ve üzerinde. 60 yaşında olan kişinin aile üyesi veya çiftin hizmetçisi olabileceği tahmin ediliyor. Bebeğin yaş olarak birkaç aylık olduğu tespit edildi.” dedi.

Mezarda bulunan aletler onların savaşçı olduğu tezini güçlendirdi

Bu eyaletlerdeki mezarları bulmak oldukça nadirdir. Bölgedeki eski mezarların ölen insanların önemli eşyaları ile gömüldüğünün bilinmesi buraları zaman içerisinde soyulmasına sebep olmuştur hatta bazı mezarlar başkaları tarafında tekrar soyulmuş ve yağmalanmıştır. Bu durumda tüm iskeletlerin etrafa dağılmış şekilde olmaktadır.

Mezarda iskeletlerin yanı sıra bronz bir silah, yuvarlak bir ayna ve boynuzdan yapılmış minyatür bir tarak bulunmuştur.

Dr. Mitko:  “Etkileyici bir silah setimiz var. O kadar tipik olmayan bir kadın mezarında yakın dövüş silahları bulduk. Kadının bir savaş baltası vardı. Bu yüzden bir savaşçı tabakasının parçası olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Sibirya’da birçok höyüğün bulunduğu alandan genel görünüm

Teterin, Adamın iki baltası ve iki bronz hançeri vardı. Gerçek bronz silahların bulunduğu muhteşem bir cenaze töreni yapıldığını gösteriyor, dedi.

Araştırmacıların genç kadını ve erkeği ‘savaşçı’ olarak tanımlamasına rağmen, savaş yaralarına dair herhangi bir kanıt olmadığı için savaştan ziyade bir enfeksiyondan öldüğüne inanılıyor. Muhtemelen yaşlı kadın ve çocuk da enfeksiyondan öldü.

 

Yazar: (Çeviri-Antik Sırlar)| Kaynak: UNILAID

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın