Sibirya Köpeği En Eski Köpek Olabilir

Araştırmacılar, Sibirya’da bulunan 18.000 yıllık yavru bir hayvanın köpek mi yoksa bir kurt mu olduğunu belirlemeye çalışıyorlar.

Dünyanın en esik köpeği olarak değerlendirilen hayvan temizleme işleminde

Öldüğünde iki aylık olan hayvanın kürkü, burunu ve dişleri sağlam olarak önemli ölçüde korunmuştur. Hayvanın DNA diziliminden türü Belirlenemedi. Bilim adamları, bu durumun modern köpekler ve kurtlar arasındaki evrimsel bir bağı temsil ettiği anlamına gelebileceğini söylüyorlar.

Radyokarbon tarihlemesi, hayvanın yavrusunun öldüğünde yaşlarını ve ne kadar süre donmuş olduklarını belirleyebildi. Ayrıca Genom analizleri cinsiyetinin erkek olduğunu gösterdi.

İsveç’teki Paleogenetik Merkezi’nden araştırmacı Stan Stanton CNN’e verdiği demeçte, DNA sıralamasının, hayvanın hem köpeklerin hem de kurtların ortak atası olan bir popülasyondan gelebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Sibirya’da bulunan hayvanın temizlenmiş hali

 

“O kadar çok veriye sahibiz ki, bu miktarda veriyle, köpek mi yoksa kurtmu olduğunu söylemyi beklersiniz.” dedi

Merkezden bir başka araştırmacı olan Love Dalen, numunenin bir kurt yavrusu veya “muhtemelen bulunan en yaşlı köpek” olup olmadığına dair bir soruyu tweetledi .

O kadar iyi korunmuştu ki sadece dişleri değil bıyıkları bile duruyordu

Bilim adamları DNA dizilimi ile ilgili devam eden araştırmaların ve bulguların köpeklerin evrimi hakkında çok fazla bilgiyi ortaya çıkarabileceğini düşünüyor.
Köpek yavrusu “Dogor” olarak adlandırılmıştır, bu Yakut dilinde “arkadaş” anlamına gelir ve aynı zamanda “köpek veya kurt?” tartışmasını başlatan kelimedir.

Modern köpeklerin kurtların soyundan geldiğine inanılıyor, ancak köpeklerin evcilleştiği zaman hakkında tarşımalar halen devam etmektedir. 2017’de yayınlanan
bir araştırma, evcilleşmenin 20.000 ila 40.000 yıl önce gerçekleşebileceğini ileri sürdü.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın