Sakkara’da Yeni Antik Tabutlar Bulundu

Kahire’nin güneyindeki geniş nekropolde yapılan kazılarda en az 100 tabut ve yaklaşık 40 adet yaldızlı heykel bulundu.

Sakkara’daki ünlü Basamaklı Piramidin eteklerinde, 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş olan renkli, mühürlü lahitler ve heykeller, geçici bir sergide sunuldu.

Arkeologlar, içerisinde çok iyi korunagelmiş mumyalar bulunduran lahitlerden birini konuklara sergilemek maksadıyla açtı. Bununla birlikte, mumyanın vücudunun nasıl korunduğunu gösteren röntgenler çekilerek, görselleri konuklarla paylaşıldı.

Turizm ve Eski Eserler Bakanı Khaled el-Anany düzenlediği basın toplantısında, keşfedilen eserlerin Mısır’da 300 sene hüküm süren Ptolemaios hanedanına kadar uzandığını açıkladı. (yaklaşık MÖ 320 ila MÖ 30 arası)

Eserlerin, Mısır’ın ünlü Gize Piramitlerinin yakınında bulunan Büyük Mısır Müzesi de dahil olmak üzere en az üç Kahire müzesine taşınacağı açıklandı. Buna ilaveten, bu yıl yine Sakkara nekropolünde başka bir keşfi daha duyuracaklarının da haberi verildi.

Yeni bulgular, ünlü nekropoldeki bir dizi arkeolojik buluntunun sonuncusu. Eylül ayından bu yana araştırmacılar, Sakkara’nın aynı bölgesinde, çoğunun içinde mumyalar bulunan en az 140 adet kapalı lahit ortaya çıkardı.

Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri’nin gazetecilere verdiği demeçte, Mısırlı arkeologların “tabutlarla dolu, iyi kaplanmış, iyi boyanmış ve iyi dekore edilmiş odalar” bulduklarını açıkladı.

Sakkara bölgesi, Mısır’ın eski başkenti Memphis’teki ünlü Gize Piramitlerinin yanı sıra Abu Sir, Dahshur ve Abu Ruwaysh’teki daha küçük piramitleri içeren nekropolün bir parçası. Bu bölgelerdeki Memphis kalıntıları, 1970’lerde UNESCO Dünya Mirası ilan edilmişti.

Mısır, Diktatör Hüsnü Mübarek’i deviren 2011 ayaklanmasının ardından oluşan siyasi kargaşa ortamı sebebiyle sarsılan turizm endüstrisi yeniden canlandırmak adına sık sık arkeolojik keşiflerini duyuruyor. Fakat bu sene Covid-19 salgını neticesinde Mısır’ın turizm sektörü bir darbe daha aldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın