Roman Villa of Salar’da Yeni Mozaikler Bulundu

İspanya’daki Roman Villa of Salar’ın (Granada) farklı odalarında yeni dekoratif mozaiklerin ve mimari öğelerin keşfedilmesi, şimdiye kadar sadece küçük bir kısmı kazılmış olan bu gösterişli birinci yüzyıl Roma Hispania konağına olan arkeolojik ilgiyi artırdı.

Salar avcılık mozaiğinde bulunan bir atlı figürü [F: Villa Romana de Salar]

Kazılar, önümüzdeki yıl Bayındırlık Bakanlığı’nın mali desteğini bekliyor. Bu arada, Belediye Meclisi, serveti 2000 yıl sonra bu kasabaya fayda sağlamaya devam eden bu son derece zengin aristokratın “mülkünü” gün yüzüne çıkarma çalışmalarını finanse ediyor.

Birbirini izleyen kampanyalarda gerçekleştirilen kazılar, 150 metrekareden fazla yüksek kaliteli ve iyi korunmuş dekoratif mozaikler ortaya çıkardı.

Salar avcılık mozaiğinden bir sahne [F: Villa Romana de Salar]

Ağustos ayı boyunca yapılan çalışmalarda Köşkün yeni bir odasında geometrik bir mozaik ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte, Julio Román liderliğindeki Granada Üniversitesi’nden arkeolog ekibi, Villa’nın sahibini veya “Dominus” un bir aslanı zıpladığını gösteren muhteşem av mozaiğinden yeni bir sahne ortaya çıkardı.

Villa’daki yeni bir odada bulunan geometrik mozaik [F: Villa Romana de Salar]

Kampanya yöneticisi Julio Román, “İber Yarımadası’nda buna benzer başka bir şey olmadığı için bu unsur, büyüklüğü ve korunması nedeniyle olağanüstü ve benzersizdir” dedi.

Köşkün batı koridorunda yer alan bu alan, ileride Villa’ya entegre edilecek şaftlar ve başlıklar gibi bir dizi mimari unsurla dolu. Kazılardaki amaçlardan biride, ziyaretçilerin bu dekoratif unsurları ve geç dönemden kalma büyük bir kap da dahil olmak üzere binlerce yıl önceki eserleri görebilmeleri için  onları siteye dahil etmeye çalışmaktır.

Román ayrıca, bu sezon yapılan çalışmaların mevcut villadan önce bir villanın varlığını doğruladığını söylüyor. “1. yüzyılın ilk çeyreğinden kalma bir villanın güçlü temelleri belgelendi.” dedi.

Roman Villa of Salar’ın (Granada) farklı odalarında yeni dekoratif mozaiklerin ve mimari öğelerin keşfi, bu gösterişli malikaneye arkeolojik ilgiyi artırmıştır.

20 arkeolog ve gönüllüden oluşan bir ekibe sahip olan Román, “Villa her yıl kazılan mozaiklerin kalitesi, yapısal elemanların mimari zenginliği ve mükemmel koruma durumuyla bizi şaşırtıyor. Muazzam bir potansiyele sahip, COVID- 19 bizleri kazılar sırasında kapalı kalmaya ve ihtiyati tedbir almaya zorlamıştır.” diye ekliyor.

Alanın iki kısmı neredeyse tam olarak kazıldı, bu nedenle Belediye Meclisi, belediyenin seçtiği kültürel projeler için % 1.5’lik fonun bu istisnai keşfin kazısının ilerletilmesinde kullanılması umuluyor.

Salar belediye başkanı Armando Moya, “eğer bu para gelirse, önümüzdeki birkaç yıl için yeni bir çatı, bir dalgakıran duvarı, bir çalışma alanı inşa ederek sitenin şimdiye kadar kazılmış olan iki alanını birbirine bağlamak mümkün olacak.” şeklinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın