Polonya’da Demir Çağı At Koşum Takımı Bulundu

Polonya’da yapraklara sarılmış bir koşum takımı ve hemen yanı başında bir deri çanta bulundu. Bu bulgu Orta Doğu Avrupa’daki bu türdeki en eski keşif olduğu düşünülüyor. 2.500 yıllık ve dekore edilmiş bronz parçalar Eylül ayının sonunda bulundu. Bulgu Toruń yakınlarındaki Cierpice’de Mała Nieszawka’daki WELES Tarih ve Keşif Grubu’ndan Arkadiusz Kurij tarafından ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, metal dedektörü ile yapılan yüzey araştırmalarını tam sonlandıracakları zaman bir nesneye rastladılar. Araştırmacılar, tarihi ilgi çekici bir şeye rastlamış olabileceğine karar vererek, Toruń’daki Eyalet Anıt Koruma Dairesi ile temasa geçerek, bir dizgin büyük bir bölümünü oluşturan 150’den fazla küçük ve daha büyük bronz parçayı ortaya çıkardı.

Öğeler yapraklara sarılmıştı, analizler muhtemelen bronz koşu takımı olduğu yönündeydi ayrıca bazı parçalar deri bir çanta içine doldurulmuştu.

Toruń’daki Nicolaus Copernicus Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü’nden Dr. Jacek Gackowski: “Bu, Orta ve Doğu Avrupa’da bu türden ilk bulgudur. Vistula kıyısının yakınındaki kumlu bir tepeye gömülmüştü. Bu değerli eşyaları saklayan birinin sonraki çıkarımlarını planladığı varsayılabilir.

Korunan eserler, oldukça güzel dekore edilmiş sac ve telden yapılmış çok sayıda boru ve halka şeklindeki koşum takımı parçaları nedeyse eksiksizdi. Eksik olan tek bir parça vardı oda atı yönlendirmek için atın ağızına sokulan parçaydı.

Koşum takımının tarzı ve süslemelerinden Lusatian kültürüne veya İskitlerin kuzeye giden bir koluna ait olabileceği düşünülmektedir. Bu dönemsel olarak büyük olasılıkla Demir Çağına (MÖ 6. yy) tarihleniyor.

İskit silahlarının ve süs eşyalarının kalıntılarının Kujawy bölgesinden ve Chełmno topraklarının güneybatı ucunda daha öncede tespit edilmiştir. Arkeologlar ayrıca deri bir çantanın içinde yerel olarak üretilen bir balta buldular.

Hazine gözü ile bakılan buluntularda baltanın neden çantaya konulduğu ve diğerlerinin neden gömüldüğü gibi sorulara cevap verebilmek için disiplinler arası bir araştırma ekibi kurulacak. Alınan örnekler ve analizler sonrası buluntuların ne zaman gömüldüğü tam olarak tespit edilecek.

Günümüz koşullarında değerlendirildiğin de bu metal değersiz gibi görünse de zamanın şartları altında zor bulunan ve değerliydi. Bu parçaların toplam ağırlığı atı gereksiz yere zorlamamak için yalnızca 1 kg olacak şekilde yapıldığı anlaşılıyor.

Kaynak: PAP – Science in Poland 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın