Peru’da Dev Kedi Jeoglifi Bulundu

Peru’daki ünlü Nazca Çölü’nde, bir yamaçta uzanmış bir kediyi tasvir eden yaklaşık 2.000 yıllık dev bir figür keşfedildi.

Daha önce sinekkuşu, bir maymun, bir katil balina ve astronota benzetilen figür gibi jeogliflerlerin bulunduğu Güney Peru’da bir tepenin yamacına uzanmış şekilde dev bir kedi figürü bulunduğu bildirildi.

Peru’nun Nazca bölgesindeki bir yamaçta bulunan kedi figürü temizlendi. (F: Jhony Islas/ AP)

MÖ 200 ila 100 yılları arasına tarihlenen kedi figürü, birçok figürün daha iyi görülebilmesi için bir tepede yapılan düzenlemeler sırasında keşfedildi. Platform bittiğinde ziyaretçiler bölgedeki diğer jeogliflerin çoğunu bir arada görebilecek.

Unesco Dünya Mirası Alanı olarak 1994 yılından bu yana koruma alanı olan bölge yaklaşık olarak 450 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Nazca Çizgileri kayalar ve toprağın kaldırılması yoluyla en altta bulunan karşıt malzemelerin ortaya çıkarılması ile yapılıyor.

Peru Kültür Bakanlığı, “Söz konusu kedi jeoglifi güçlükle görülüyordu ve doğal erozyonun etkilerine açık, oldukça dik bir yamaçta yer aldığı için yok olmak üzereydi.” dedi.

Kedinin toplam uzunluğu 37 metredir. 30 cm ila 40 cm kalınlığında yer yer değişen çizgiler ile yapılmış. Peru Nazca Çizgileri konusunda uzman olan baş arkeolok Johny Isla, “Hâlâ yeni figürler buluyor olmamız oldukça şaşırtıcı olsa da, bulunacak çok daha fazla jeoglif olduğunu biliyoruz.” diyor.

Arkeologlar kedinin bulunduğu alanda bakım çalışmaları yapıyor. (F: Jhony Islas / AP)

Son yıllarda artan insansız hava aracı bölgenin daha çok ve ulaşılmadık yerlerinin fotoğraflarının çekilmesine imkan verdi. Bu durum yeni keşiflerinde kapısını aralamış durumdadır.

Isla, son yıllarda Nazca ve Palpa vadilerinde, hepsi Nazca kültüründen (MS 200-700) önceye tarihlenen 100’e yakın yeni figürün ortaya çıkarıldığını belirti.

“Bunlar daha küçük boyutlarda, yamaçlara doğru yapılmışlar ve açıkça daha eski bir geleneğe aitler.” şeklinde konuştu.

Arkeologlar, kedi figürünün MÖ 500’den MS 200’e kadar süren Paracas döneminin sonlarında yapıldığını söylüyor.

Isla, tarihlemenin nasıl yapıldığı konusunda “Bunu ikonografileri karşılaştırarak biliyoruz. Örneğin Paracas kumaşları, bu jeogliflerlede bulunan ve kolayca karşılaştırılabilecek kuşları, kedileri ve insanları tasvir ediyor.” diyor.

Kaynak: The Guardian. BBC News

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın