Patara’da Yılan Figürlü Sunak Bulundu

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında yılan figürlü “sunak” bulundu.

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve “medeniyetlerin beşiği” olarak adlandırılan Patara Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan her yeni eser arkeologlar ve bilim dünyasında heyecana neden oluyor.

Patara antik kentinde bulunan eşsiz sunak

Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgularda, insan yaşamına dair önemli izler bulunan Likya Birliği’nin başkenti olan Patara Antik Kenti’nde, Roma hamamı ve surların bitiştiği bölgede yapılan kazılarda yılan figürlü sunağa rastlandı.

Kazı alanından çıkarıldıktan sonra kazı evinin bahçesine konulan sunak, restorasyon çalışmasının ardından Demre Müzesi’ne götürülecek ve orda sergilenecek.

Antalya Bilim Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Koçak, sunağın sunu sözcüğünden geldiğini, antik dönemde mezarın yanına konulan genel olarak silindir biçiminde olan büyük taştan obje olduğunu ifade etti.

– “Sunağın, Patara’da eşi, benzeri yok”

Buldukları sunağın üstünde çok büyük bir yılan figürünün olduğunu dile getiren Koçak, 2.000 senelik olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi.

Patara Antik Kenti yılanlı sunak

Koçak, bulunan parçanın mermerden yapıldığını belirterek, “O dönemlerde çok tanrılı dinlere inanılıyordu. Yeraltı tanrılarını sakinleştirmek için bu sunak üstünde birtakım sunular yapılıyordu. Yılanın da yeraltı tanrılarını simgelediğini düşünüyorlar. Bu sıvı veya ekmek, et gibi yiyeceklerle sunular yapılıyor. Bunları getirip sunağın üzerine koyuyorlardı. Bu esasında mezar kültürüne ait bir tür mobilyadır. Patara’da ilk defa yılan figürlü sunak bulduk. Benzerleri Muğla’daki bazı antik kentlerde de bulundu. Patara’da ise diğer bir örneği yok. Bu sunak Patara’nın dışarıyla kurmuş olduğu ilişkileri gösteriyor.”

Antik kentte figürdeki yılana nerdeyse birebir benzeyen devasa kara yılanları gördüklerini söyleyerek, “Bu yılanlar ara sıra karşımıza çıkıyor. Çok zararsız hayvanlar. İnsanları görünce kaçıp gidiyorlar. Sunaktaki yılan da burada bulunan yılanlara çok benziyor. Tahminimizce seneler önce de bu yılanları burda görüyorlardı.” sözlerine yer verdi.

AA Süleyman Elçin

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın