Otizmli Çocuklara Maske Alışkanlığı Kazandırma

Otizmli çocukların maske takmasını nasıl sağlarız?

Bilindiği gibi Covid süreci herkesi etkiledi ve herkesin düzenini bozdu. Uzun süreler evde kaldık yakınlarımızı göremedik. Kimimizin çalışma sistemi değişti. Eski düzenimize yeni kurallar eklemek zorunda kaldık. Yeni normale alışmaya çalışıyoruz.

Özel eğitim öğrencileri için bu süreç daha da sarsıcı oldu. Neden okula gidemediklerini anlayamadılar, neden evden çıkmanın tehlikeli olduğunu anlayamadılar, kimi kendini suçladı vs… okulların açılması ile bu endişeler bir nebze giderilmiş olsa bile yeni normal ile hayatımıza giren maske mesafe ve hijyeni anlamak onlar için biraz daha zor.

Ailelerin en çok zorlandıkları kısmın maske taktırmak olduğunu söylemek mümkün. Otizm üzerinden gidecek olursak, rutinlerinin bozulması hayatlarında daha önce var olmayan maskenin bir anda kendilerinden takılmasını istemek onları baya zorladı. Maskeyi nasıl taktırabiliriz? Süreç zorlu ama sağlık için bu bir mecburiyet. Burada üzerimize düşen görevler var. Aileye ve öğretmenlere düşen görevler nelerdir? Kısaca değinmekte fayda var.

Öncelikli ve en önemli görev aileye düşüyor;

  • ev ortamında maske takın. Sizden görmesi işinizi kolaylaştıracak.
  • Eğer çocuğunuz boyamayı seviyorsa maskeleri renkli renkli boyayın ve o maskeleri siz de takın ve arkadaşlarına ya da çevrenizdekilere hediye edin.
  • Çocuğunuz dikiş yapmaktan hoşlanıyorsa eski renkli kumaşları kesin ve kendiniz maske yapın
  • Beraber maske şeklinde pasta yapabilirsiniz.

Not: Bu etkinlikleri oyunlaştırken çocukların ilgililerini kullanarak yapmayı ve mutlaka ödül ve pekiştireç kullanmayı unutmayın.

Öğretmene düşen görev;

Aile ile işbirliği içinde olunmalı.

Öğretmen, uygulamalı davranış analizi (UDA), ayrık denemeler ile öğretimi, akran aracılı öğretimi, gösterip yaptırma, etkinlik temelli öğretim gibi çocuğa uygun olan yöntemi kullanabilir.

Hem öğretmen hem aile için önemli olan şeyin uyumlu ve işbirliği içinde çalışmalarıdır. Öğretmeninize ve önerilerine güvenin. Unutmayın bu işin uzmanı o. Özel eğitim bir ekip işidir. Otizmde davranış öğretmek zorlu bir süreçtir. Belki bir ay belki bir sene sürebilmektedir. Vazgeçmeyip kararlı olmak öğretmek istediğimiz davranışa odaklanmak çok önemlidir.

Unutmayın ki emekleriniz mutlaka karşılığını bulur. Sihirli değnek aramayın, sihirli değnek siz olun.

Yazar: Reyhan Turan /Özel Eğitim Öğretmeni-İşaret Dili Tercümanı

Instagram: @reyhanhoca_8150

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın