Oktay Sinanoğlu Kimdir?

Bilim insanları, tüm dünyanın geleceği için en önemli bireylerin başında gelmektedir. Ülkemiz de bu alanda pek çok bilim insanı yetiştirmiş ve ülkemizin geleceği için çeşitli olumlu adımlar atmıştır.

Bunun yanı sıra farklı ülkelerde yetişmiş olan Türk kökenli bilim insanları da vardır ve çeşitli alanlar içerisinde çeşitli bilimsel çalışmalar ortaya koymaktadır.

Sözünü ettiğimiz önemli insanlardan bir tanesi de 25 Şubat 1935 tarihinde İtalya’nın Bari şehrinde doğmuş olan Oktay Sinanoğlu adıyla bilinen ünlü Türk kimya mühendisidir. Özellikle kimya, biyokimya, matematik ve moleküler biyofizik alanında yapmış olduğu çeşitli araştırmalarla öne çıkan Sinanoğlu, Amerika başta olmak üzere dünya çapında da oldukça önemli bir akademisyendir.

Dünyaya Adını Duyurmuş Bir Türk

İtalya ülkesinin Bari ismiyle bilinen şehrinde dünyaya gelen Oktay Sinanoğlu, Türk kökenli bir bilim insanı olarak dünya genelinde de oldukça önemli bir akademisyendir.

Söz konusu şehirde dünyaya gelen Sinanoğlu, 1939 senesinde henüz küçük yaşlarda 2. Dünya Savaşı sebebiyle İtalya’yı terk ederek anavatanı olan Türkiye’ye dönmüştür.

Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise yıllarını geçiren Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi’nden birincilikle mezun olmuştur. Aynı yıl içerisinde özel okul bursu ile Amerika’ya giden Sinanoğlu, Berkeley Kaliforniya Üniversite’sinden kimya mühendisi olarak mezun oldu ve 1957 yılında da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde yüksek lisansını tamamlayarak bu süreç sonunda Sloan Ödülü’nü kazandı. 1960 yılına geldiğimizde doktorasını başarıyla tamamlamış olan Sinanoğlu, Yale Üniversite’sinde öğretim üyesi olarak göreve başladı.

Çeşitli Bilim Dallarında Akademik Çalışmalar

1 Temmuz 1936 tarihinde profesörlük unvanını elde eden Sinanoğlu, söz konusu bu unvanı en genç yaşta elde eden insan olarak tarihe geçti. Oldukça geniş çapta bilimsel içerikli makaleler, dergi yazılarının yanı sıra 4 farklı akademik kitap da yazmış olan Sinanoğlu, Türkçe kullanımına olan büyük hassasiyetiyle de bilinmektedir. Biyokimya, moleküler biyofizik, matematik ve kimya gibi önemli bilim dalları içerisinde oldukça önemli akademik çalışmaları ile öne çıkan Oktay Sinanoğlu, 19 Nisan 2015 tarihinde Amerika’nın Florida bölgesinde hayata gözlerine kapamıştır.

Oktay Sinanoğlu’nu 2014 yılında okuduğum Bye Bye Türkçe (Bir New York Rüyası) kitabı ile tanımıştım. Gerçekten hatırı sayılır bir bilim insanı.

Bir TV’de “Benim 3 zevkim var. Bilim, filim, kilim” sözleri ile bende yer etmiş biridir.

Türk Einstein’ı olarak tanınan Sinanoğlu, zevkim dediği bilim konusunda kendini kanıtlamıştır, filim izlemenin onun için gerçek bir zevk olduğunu da yine kendi sözlerinden anlıyoruz. Peki ya kilim? Onu da şu şekilde izah ediyor.

“Bir milletin DNA’sı yazılı unsurlar ve dilir, Türklerin kültürü de Türkçe ve kilimlerle günümüze kadar gelmiştir” şeklinde beyan ediyor. Zaten kitaplarının bazılarında Türk ve Kızılderili kilimleri üzerindeki motiflerin benzerliğinden bahsetmektedir.

Bu yazımızın sonuna geldik Oktay Sinanoğlu’nun kitaplarını da ekleyerek konuyu sonlandırıyorum. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Oktay Sinanoğlu Kitapları Listesi

Bye Bye Türkçe (Bir New York Rüyası)
Hedef Türkiye
Büyük Uyanış
Ne Yapmalı? (Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin)
Göçmen Hamamı (Ülkelerin, Devletlerin Yok Edilmesi ve Adım Adım Dünya Hakimiyetine)
İlerisi İçin
Türkiye Nereden Nereye?
Çökmeden
Adam
Dayatmalar Kabusu
2050’ye 5 Kala (Dünyanın 105 Yıllık Tarihi (1945-2050))
Batının Batışı ve Dünyada Yeni Ufuklar (Oktay Sinanoğlunun Kum Saati)
Yeni Bilim Ufukları 1
Yeni Bilim Ufukları 2
Yeni Bilim Ufukları 3
Açıklamalı Fizik Kimya Matematik Ana Terimleri Sözlüğü
Sözlük – Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü
Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü

Oktay Sinan Oğlunun Yazdığı bazı bilimsel kitaplar

Modern Quantum Chemistry : Istanbul Lectures (Academic Press,1965)
Sigma Molecular Orbital Theory (Yale Press,1970)
Three Approaches to Electron Correlation in Atoms and Molecules (with K.Brueckner,Yale Press,1971)
New Directions in Atomic Physics (with E.Condon,Yale Press,1971)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın