Nuh’un Gemisi Nerede

Nuh’un gemisi hakkındaki rivayetlere ve kutsal kitaplarda yazanlara değinmende önce Nuh peygamber ve tufan hakkında kısa da olsa bilgi vermek gerekir ki Nuh peygamberin gemisi hakkında daha rahat konuşabilelim. Nuh peygamber bugünkü Irak bölgesinde yer alan kavme gönderilen bir peygamberdir. Hz. Nuh’un Allah’ı anlatmakla görevlendirildiği kavim kendisine gönderilen peygamberi kabul etmeyerek ileri gitmesi sonucunda Nuh tufanı olarak adlandırılan bir felaket ile dünya sular altında kalmıştır.

Ağrı dağında Nuh’un Gemisinin oturduğu yer olarak iddia edilen yer. (C: AA)

Nuh peygamber ve Nuh tufanı 4 büyük semavi dinin kutsal kitaplarında kıssadan hisse olarak yer almakta ve birçok konuda da tufana değinilmektedir. Nuh Tufanının bütün dünyayı kaplayıp kaplamadığı hususunda hala bir çözüme kavuşulmamıştır ve bu nedenle birçok rivayet vardır. Bu rivayetlerde Nuh’un gemisinin yerleştiği dağı, yeri bulmada önem kazanmaktadır.

Cudi Dağı Mı Yoksa Ağrı Dağı Mı?

Dünya üzerinde hala çözümlenememiş yüzlerce sır vardır. Babil kulelerinin neden yıkıldığı, Cengiz Han’ın mezarı, Piramitlerin yapım aşaması gibi konularda hala bilim dünyası ve araştırmacılar net bir karara varamamıştır. Bu sırlardan biri de Nuh’un gemisinin Nuh tufanından sonra suların çekilmesi ile birlikte nereye indiğidir. Bu konu hakkında yıllardır gerek Türk  gerekse yabancı bilim adamları, arkeologlar ve din araştırmacıları inceleme ve araştırma yapmaktadırlar. İslam dinin kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim’de Nuh suresinde geminin indiği yerin cudi olduğu söylenmektedir. Fakat bu Cudi kelimesi her iki şekilde değerlendirilebilir niteliktedir çünkü cudi hem dağ anlamına gelmekte hem de günümüzde Türkiye sınırları içerisindeki Cudi dağına karşılık gelmektedir.

Diğer semavi dinlerin kutsal kitapları olan Tevrat ve İncil ise Urartu’da bulunduğunu bunun da günümüzde Ağrı Dağı’na denk geldiğini söyleyebiliriz. Bizans İmparatorluğu zamanından beri yapılan araştırmalar devam etmekte olsa da Nuh’un gemisi hala sır olarak kendini korumaya devam etmektedir.

Kafkas dağlarında Nuh’un gemisi olarak gösterilen yer. (C: arkeoloji.tv)

Dünya Sırları Arasında Nuh’un Gemisi

Dünya tarihi sırlarla doludur ifade edildiği üzere ve insanoğlu içgüdüsel olarak bu sırları merak etmekte ve peşlerine düşmektedir. Nuh’un gemisi ve indiği yer hala bir sır olarak devam etmektedir. Yapılan araştırmaların tarihine indiğimizde ilk olarak 7. Yüzyıl da Bizans İmparatoru Heraklius tarafından bu sırrın çözülmesi için çalışmalara başlanmıştır. Aya ilk ayak basan astronot bu sırra kayıtsız kalamamış Ağrı Dağı’nı incelemek ve araştırmalar yapmak için Ağrı Dağı’na çıkmıştır. Fakat herhangi bir belirti ve ize hala günümüze kadar rastlanamamıştır.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile hoşça kalın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın