Norveç’te Pagan Tapınağı Ortaya Çıkarıldı

Geçtiğimiz haftalarda, Bergen Üniversitesi Müzesi, Batı Norveç’in Ørsta belediyesindeki Ose çiftliğinde arkeolojik kazılar yaptı. Bir Demir Çağı yerleşiminin izlerini ortaya çıkaran geniş bir alan açılmıştır. Özellikle ilgi çekici olan, Geç Demir Çağı ve Erken Orta Çağ’dan kalma birkaç uzun evdir.

Norveç’te ortaya çıkarılan demir çağından kalma pagan tapınağı.

 

Kazıdan elde edilen en muhteşem buluntu, sitenin batı ucunda yer alan bir yapıdır. Bina 14 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindedir. Yuvarlak uçlu yay şeklinde duvarlı bir yapı gösteren sağlam duvar direkleri ile desteklenmiştir.

Binanın iç kısmında, genellikle çağdaş üç koridorlu uzun evlerde görülen tipik çift sıra çatı destek direkleri bulunmuyor. Bunun yerine, iç merkez 3 x 3,5 metre aralıklarla yerleştirilmiş dört büyük direk kullanılmıştır.

Güney İsveç’teki Uppåkra ve Danimarka’daki Tissø gibi Orta Geç Demir Çağı bölgelerinden bir avuç Güney İskandinav binası, Ose’deki bina ile aynı yapıyı sergiliyor. Ose’deki yerleşim ölçek olarak bu sitelere göre daha zayıf olsa da yapının bir pagan tapınağı olarak da yorumlanması gerekir.

Arkeologlar, neye benzediğini göstermek için evin duvarlarını ve diğer orta kısmını işaretlediler. Arkeologlar, buldukları pagan bir kült evi olduğuna inanmaya cesaret etmeden önce bulguyu birkaç gün incelemek zorunda kaldılar.

Eski İskandinav tanrılarına tapınmanın kanıtı daha önce Norveç’te başka yerlerde biliniyordu, ancak bu iyi korunmuş bir tapınağın ilk bulgusudur. Sonuç olarak, Ose bulgusu Norveç bağlamında benzersizdir.

Kaynak: Universitetsmuseet i Bergen [29 Eylül 2020]

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın