Mısır’da Yeni Bir Antik Tabut Hazinesi Bulundu

Mısırlı Yetkililer Pazartesi günü, Mısırlı arkeologların Kahire’nin güneyindeki geniş bir nekropolde başka bir antik tabutlar mezarlığı ortaya çıkardığını söyledi.

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yaptığı açıklamada, Sakkara’daki geniş nekropolde ” renkli, mühürlü lahitlerden oluşan yeni bir sandık” hazineler bulunduğunu söyledi [C: Mısır. Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı / AP]

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yaptığı açıklamada, arkeologların Sakkara nekropolünde 2.500 yıldan daha uzun bir süre önce gömülmüş renkli, mühürlü lahit koleksiyonunu bulduklarını söyledi.

Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri, 80’den fazla tabut bulunduğunu söyledi.

Bakanlık, arkeologların renkli, yaldızlı ahşap heykeller de bulduklarını söyledi. Yeni keşfin ayrıntıları, ünlü Basamaklı Djoser Piramidi’nde düzenlenecek bir basın toplantısında duyurulacağı belirtildi.

Mısır, 2011 ayaklanmasını takip eden kargaşadan kötü bir şekilde etkilenen kilit turizm sektörünü canlandırmak için arkeolojik buluntularını duyurmaya çalışlışırken bu yıl  Koronavirüs salgınıyla sektöre bir darbe daha geldi.

Son zamanlarda Saqqara’daki keşfin bir parçası olan geniş nekropolde ortaya çıkarılan bir lahiti açan arkeologlar [C: Mısır. Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı / AP]

Başbakan Mustafa Madbouly ve Turizm ve Eski Eserler Bakanı Halid el-Anany bölgeyi gezdi ve bakanlığın Saqqara’nın aynı bölgesinde çoğunun içinde mumyaların bulunduğu 59 adet mühürlü lahit ortaya çıkarmasından sadece iki hafta sonra ortaya çıkan yeni keşfi inceledi.

Saqqara bölgesi, Mısır’ın ünlü Giza Piramitlerinin yanı sıra Abu Sir, Dahshur ve Abu Ruwaysh’teki daha küçük piramitleri içeren eski başkenti Memphis’teki nekropolün bir parçasıdır. Memphis’in kalıntıları, 1970’lerde UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edildi.

Plato, Basamak Piramidi de dahil olmak üzere en az 11 piramidin yanı sıra, yüzlerce eski memur mezarı ve 1.Hanedandan (MÖ 2920-2770) Kıpti dönemine (395-642) kadar değişen diğer sitelere ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: The Associated Press [19 Ekim 2020]

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın