Mısır, Nefertiti Büstünü Almanya’dan İstiyor

Mısır, Nefertiti Büstünü Almanya’dan Geri Alma Taleplerini Yeniledi

Mısır hükümeti, Kraliçe Nefertiti’nin büstünü Almanya’dan geri almaya çalışıyor. Almanya ise heykelin Kahire’ye iade edilmesi isteklerini reddediyor.

Almanya’da sergilenen Nefertiti heykeli

Alman arkeolog Ludwig Borchardt ve ekibi, Nefertiti büstünü 6 Aralık 1912’de, Minya vilayetindeki Amarna’daki heykeltıraş Thutmose’un atölyesinde keşfetti. Borchardt, 1913’te, mimari buluntuların paylaşılmasına ilişkin kuralları ihlal ederek heykeli Mısır’dan çıkardı.

Alman Deutsche Welle web sitesine göre Almanya, Amarna’daki arkeolojik buluntu paylaşımının yasal olduğunu ve Nefertiti’nin heykelinin Berlin’in payı olduğunu iddia ediyor. Mısır ise Borchardt’ı, heykelin değerini gizlemek için büstü paketlemek ve ülke dışına kaçırmakla suçluyor.

Bu Nefertiti heykelinin Mısır’a iadesi için yapılan ilk istek değil. Yıllardır süre gelen istekler hep olumsuz sonuçlanmıştır. 1933’te Hitler’de heykeli Mısır’a iade etmeyi reddetmiş ve Germania müzesinde sergilenmesini istemişti. Nisan 1946’da Mısır yöneticisi Kral Faruk, Almanya’daki Müttefik Kontrol Konseyine heykelin iadesi için resmi bir muhtıra göndermiştir.

Mısır’dan 107 yıl önce tartışmalı bir şekilde alınan Nefertiti’nin büstü de dahil olmak üzere kaçak olarak çıkarılan parçaları geri almak için Mısır’ın müzakere etmeye ve gerekli tüm tedbirleri almaya devam ettiğinin altını çizildi.

Almanya’daki ilgili makamlar, heykelin Berlin’deki Neues Müzesi’ne ait olduğu konusunda ısrar etdiyor. Berlin’deki Stiftung Preussischer Kulturbesitz’in (Prusya Kültür Mirası Vakfı) basın ve medya sorumlusu Brigitte Gobtsel, “Berlin’deki Neues Müzesi’nin mülkü olan heykeli iade etmek için Mısır ile şu anda herhangi bir görüşme yapılmamaktadır.” Dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın