Mega Köpek Balığı Yeniden Boyutlandırıldı

Tarih Öncesi Mega Köpek Balığının Gerçek Boyutu Nihayet Ortaya Çıktı

Büyük köpek balıklarının boyutunu belirlemede birçok çalışma var ancak bu çalışmalar çoğu zaman köpek balıklarından geriye kalan fosil dişler üzerinden yapıldığı için çok zor olmaktadır. Günümüzde, en korkunç köpek balığı, altı metreden (20 fit) biraz uzun olan ve iki tonluk bir kuvvetle ısıran Büyük Beyazdır.

Onun fosil akrabası, Hollywood filmlerinin yıldızı, büyük dişli köpek balığı Megalodon, 23 ila yaklaşık üç milyon yıl önce yaşamıştı, Büyük Beyaz’ın iki katı uzunluğundaydı ve on tondan fazla ısırma gücüne sahipti. Megalodon fosilleri, çoğunlukla bir insan elinden daha büyük olan dev üçgen kesici dişlerdir.

Swansea Üniversitesi ve Bristol Üniversitesi’nden Jack Cooper ve meslektaşları, Megalodon ile ekolojik ve fizyolojik benzerlikleri olan çeşitli canlı akrabalarla yakın karşılaştırmalar yaparak, bu canavarın boyutunu ve oranlarını tespit etmek için bir dizi matematiksel yöntem kullandılar.

Proje, Swansea Üniversitesi’nden köpekbalığı uzmanı Dr Catalina Pimiento ve Bristol Üniversitesi’nde paleontolog olan Profesör Mike Benton tarafından yönetildi. Bristol’den Dr Humberto Ferrón da işbirliği yaptı.

mega köpek balığının bir insan ile karşılaştırması sonucu insanın sadece yüzgeç boyunda olduğu

Şimdi Swansea Üniversitesi’nde doktorasına başlayacak olan Jack Cooper şunları söyledi: “Köpek balıklarına her zaman kızmışımdır. Bir lisans öğrencisi olarak Güney Afrika’da Büyük Beyazlar ile çalıştım ve elbette çelik bir kafesle dalış yaptım. Ama aynı zamanda köpek balıkları o kadar güzel ve iyi adapte olmuş hayvanlar ki bu onları incelemeyi çok çekici kılıyor.

“Megalodon aslında bana sadece altı yaşındayken paleontoloji peşinde koşmam için ilham veren bir hayvandı. Konu benim hayalimdeki projeydi. Ancak tüm hayvanı incelemek, sahip olduğumuz tek şeyin çok sayıda izole edilmiş diş olduğunu düşünürsek zordur. ”

Daha önce resmen Otodus megalodon olarak bilinen fosil köpek balığı sadece Büyük Beyaz ile karşılaştırılıyordu. Jack ve meslektaşları ilk kez bu analizi beş modern köpek balığını içerecek şekilde genişletti.

Dr Catalina Pimiento şunları söyledi: “Megalodon, Büyük Beyaz’ın doğrudan bir atası değildir, ancak Makos, Somon köpekbalığı ve Porbeagle köpekbalığı gibi diğer makropredatory köpekbalıkları ile de aynı derecede ilişkilidir.”

mega köpek balığının tahmini çizimi

Profesör Benton şunları ekledi: “Herhangi bir şey yapmadan önce, bu beş modern köpek balığının büyüdükçe oranlarının değişip değişmediğini test etmemiz gerekiyordu. Örneğin, insanlarda bebeklerin büyük kafaları ve kısa bacakları olur ve bu oran büyüdükçe değişir. Böylesine büyük bir soru tükenmiş köpek balığının yetişkin oranlarını tahmin etmek için bir sorun teşkil etmekteydi. Tüm modern yırtıcı köpek balıklarının yavrularının büyüdüğünde de aynı oranı koruduklarını keşfetmek bizi hem şaşırttı hem de rahatlattı. ”

Mega köpek balığının günümüz köpek balığı ve insan boyu üzerinden karşılaştırması

Sonuçlar, 16 metre uzunluğundaki bir Otodus megalodon’un muhtemelen 4,65 metre uzunluğunda bir başı, yaklaşık 1,62 metre boyunda bir sırt yüzgeci ve yaklaşık 3,85 metre yüksekliğinde bir kuyruğu olduğunu gösteriyor. Bu, yetişkin bir insanın bu köpek balığının arkasında durabileceği ve sırt yüzgeci ile yaklaşık aynı yükseklikte olacağı anlamına gelir.

Megalodon vücut parçalarının boyutunun yeniden yapılandırılması, bu devin fizyolojisinin ve onu yok olmaya yatkın hale getirmiş olabilecek iç faktörlerin daha iyi anlaşılmasına yönelik temel bir adımı temsil ediyor.

Bulgular Scientific Reports dergisinde yayınlandı .

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın