Maymunlar Cehennemi Gerçek mi Oluyor?

Maymunlar Cehennemi filimi ilk olarak 1968 yılında yayınlanmış ve orijinal adı Planet of the Apes’dir. Filim bir seri olarak yayınlanmıştı ve yıllara göre şu şekilde sinemalardaydı.

 • Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) (1968)
  Maymunlar Cehennemine Dönüş (Beneath the Planet of the Apes) (1970)
  Maymunlar Cehenneminden Kaçış (Escape from The Planet of the Apes) (1971)
  Maymunlar Cehenneminde İsyan (Conquest of the Planet of the Apes) (1972)
  Maymunlar Cehenneminde Savaş (Battle for the Planet of the Apes) (1973)

Aynı filim daha sonra yeni seri olarak tekrar çekilmiş ve yayınlanmıştır.

 • Maymunlar Gezegeni (Planet of the Apes) (2001)
  Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes) (2011)
  Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes) (2014)
  Maymunlar Cehennemi: Savaş (War for the Planet of the Apes) (2017)

Yukarıdaki bilgilendirmeden sonra gelelim neden böyle bir konu oluşturduğuma… Bilim özellikle 21. yüzyılda büyük bir sıçrama yaşadı. Bu sıçramaya genetik bilimi de ayak uydurdu.

© Aksam – Bilim adamları, insana özgü ARHGAP11B isimli geni, maymun beyinine enjekte etti. Böylece maymunlarda, üst düzey insan fonksiyonlarıyla ilişkilendirilen neokorteks katmanı irileşti.

Şubat 1997 yılında genetik bir kopya olan Dolly isimli koyun dünyaya geldi. Çekirdek transferi ile hücresel olarak kopyalanan ve 3 anneli ilk canlı olarak tarihe geçmişti. Koyunların bir tanesinden yumurta hücresi, diğer koyundan hücre çekirdeği elde edilirken son koyun ise doğuma kadar geçen süreçte taşıyıcı anne olarak kullanıldı.

Bu tarihsel olay insanların klonlanmasının da önü açmış oldu. Bilimsel olarak mümkün olsa da hükümetler dini, etik ve ahlaksal gerekçeleri göstererek böyle bir uygulamanın ve deneylerin yasal olarak önüne geçmek için kararlar aldı. Tabi özel ve gizli laboratuvarlarda neler döndüğünü bilemiyoruz.

© Akşam

Bugün basına düşen bir haberde Japon ve Alman bilim adamları tarafından yapılan ve başarılı olan bir deneyden bahsedildi. Deney maymunlar üzerinde yapılmıştı. Sadece insanlarda bulunan ARHGAP11B isimli gen, bir maymunun beynine aktardı. Bu sayede insanlarında bulunan üst düzey fonksiyonları yerine getiren neokorteks alan büyüdü. Bu işlem Callithrix jacchus cinsine ait marmoset maymunları üzerinde yapıldı.

Maymunlar Cehennemi başlangıç bölümüne dönecek olursak, maymunlar üzerinde bir takım genetik deneyler yapılıyordu. Deneyler sonucunda bir maymunda tıpkı insanlarda olduğu gibi muhakeme ve konuşma gibi yetenekler ortaya çıkıyor. Bu maymun genetik soyunu aktarıyor ve zamanla insanlar maymunlar arasında çatışmalar meydana geliyordu.

© Akşam

Bugün açıklaması yapılan çalışmanın şuan için sonuçlarını tam olarak ne bilmiyoruz. Bu tarz deneylerde yaşam süresi deneklerde genellikle az oluyor. 1997 yılına döndüğümüzde Dolly isimli koyunda akciğer kanseri yüzünden ölmüştü ve normalden az yaşamıştı.

1968 yılından bu yana seriler halinde çekilen bir filim ve günümüzde bu filime benzeyen deneyler… Bu deney tehlikeli bir oyun mu yoksa insanlık için faydalı bir gelişmemi, muhakkak ki bunu bize zaman gösterecek.  Ama yine de şu soruyu sormaktan kendimi alı koyamıyorum.

Maymunlar Cehennemi gerçek mi oluyor? 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın