Lycurgus Kupasının Sırrı

Antik Roma’da kullanılmış 1600 yıllık bir kadeh uzunca yıllar dikkatleri üzerinde topladı. Kadehin sırrını çözmeye çalışan uzmanlar 1950 yılından 1990 yılına kadar başarılı olamamışlardır. Trakya Kralı Lycurgus’u içeren bir sahneyi taşıdığı için Lycurgus Kupası olarak bilinen cam kadeh, şu an halen British Museum’da sergilenmektedir.

am kadeh üzerinde bulunan sanatsal formların dışında başka bir öneme sahipti. Bunu anlayabilmek için cam kadehin dış yüzeyine ve iç yüzeyine ışık tutulması gerekiyordu. Dış yüzeyine ışık kaynağı geldiğinde cam yeşim renginde görünürken, ışık kaynağı iç yüzeye tutulduğunda ise kan kırmızısı bir renk alıyordu. İçi boşken bu şekilde renk alan kupanın içine konulan sıvılara göre de renk değiştirdiği düşünülüyor. Ama içine sıvı konularak bir deney yapılmasına müze tarafından müsaade edilmemektedir.

Lycurgus Kupası renk değimi

Lycurgus Kupası iç yüzeyden ışık verildiğinde farklı renk tonlarına sahip oluyor

Lycurgus Kupası görüldüğü üzere fevkalade özelliklere sahip. Peki günümüzden 1600 yıl öncesinde bu teknolojiye nasıl ulaşılmıştı. Bilim adamaları mikroskop altına yapılan araştırmalar sonucunda kupadaki camın, saç telinden 1000 kat ince, sofra tuzunun binde biri büyüklüğünde altın ve gümüş taneleriyle bezeli olduğu görüldü. Kıymetli metallerin tam karışımı ile bu renkleri elde edebiliyor olmaları Romalı ustaların ne yaptıklarını gerçekten biliyor olduğunu gösteriyor. Romalı ustaların bunu tesadüf eseri bulmuş olabileceklerini tahmin ediliyor ama bunu kullanmadaki becerileri gerçekten tartışılmaz. Olayın bu yönü ile Romalıların nano teknolojiyi kullandıklarını söylemek mümkün oluyor.

Lycurgus Kupası içten görünüm

Illinois Üniversitesi’nde mühendis olan Gang Logan Liu “Romalılar sanatsal bir eseri yatmak için nanoparçacıklar yaratmayı ve kullanmayı biliyordu. Biz buradan hareketle hastalıkları teşhisinde kullanılabilecek bir teknolojiyi geliştirebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Tüm yönleri ve detaylı fotoğraflar için Lycurgus Kupası Fotoğrafları isimli galeriyi ziyaret edebilirisiniz.

Yapılan Yorumlar
 • kappa dedi ki:

  Konuyu gerçekten çok güzel bir şekilde özetmişsiniz. Burada Gang Logan Liu çalışması şu şekilde vücuda etki eden maddelerin ışık altında görünüm değiştirmelerinden yola çıkarak hastalığın kısa sürede teşhisine yönelik bir çalışma yapıyordu (Tıpkı okulla yaptığımız turnusol kağıdı deneylerinde olduğu gibi renk değişiminden hastalığı anlamaya çalışmak). Bana kalırsa bunu kupanın özelliğinden esinlenilerek düşünülmesi fevkalade güzel.

  Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim. Yukarıdaki Lycurgus Kupası konusunu kısa oluş ama beğendim.

 • aysel dedi ki:

  Çok etkileyici gerçekten çok muhteşem bir eser.

 • Aydan dedi ki:

  Müthiş 1600 yıl öncesinde bile bilimin ne kadar önce olduğunu gösteren bir delil.

Bir Yorum Yapın