Kuyucuk Gölü Yine Kurudu

Türkiye’nin 13’üncü Ramsar Alanı olan ve Afrika-Avrasya göç yolu üstünde bulunması dolayısı ile pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Kuyucuk Gölü bu sene  yine kurudu.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da 1.  Türkiye’de ise 13. Ramsar Alanı olup Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan Kuyucuk Gölü, ülkemizdeki ve dünyadaki göç eden pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan en önemli göller arasında yer almaktadır.

Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar kuş cenneti alanına sahiptir ve deniz düzeyinden yaklaşık olarak 1627 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölün 2020 yılı da kuruması sebebiyle Kars Valiliğinin öncülüğünde yapılan sondaj çalışmalarıyla göle su verilmesine rağmen, yağışların az yaşanması ve bölgedeki besicilerin hayvanlarının su ihtiyacını buradan karşılaması gibi sebepler ile göldeki su bütünüyle çekildi.

Kuzeydoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban’ın, açıklaması durumun vahametini ortaya koydu. Çoban “Gölün kuruma periyodunu daha da uzatmak istiyoruz. Bugüne kadar 1.000.000 litre suyu gölle buluşturduk.”

Bu yılki kuraklık sebebiyle gölün tekrar kuruduğunu anımsatan Emrah Çoban, sözlerine şöyle devam etti:

“Kars Valiliği bünyesinde yapılan çalışmayla bugüne dek 1.000.000 litre suyu gölle buluşturduk. İki hafta önce burayı ziyaret ettiğimde su kapastesi % 10 ve 12 türden 700’e yakın kuş bulunuyordu. Fakat 1,5 hafta sonra köye geldiğimizde pompanın su çıkan yerinin önüne taşlar konulduğunu ve gölü besleyen bu tek kaynakta setler oluşturulup hayvan sulandığını gördük. Yapılan setler sonucunda göle su pompalayan cihazlar aşırı miktarda ısınıp zarar gördü.” dedi.


Sonraki gün Kars İl Özel İdaresi ile pompanın yanan parçalarını değiştirip göle tekrar su vermeye başladıklarını aktaran Çoban şunları kaydetti:

“Aynı zamanda da Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kepçe yardımı ile kanalları temizledi. Kuyucuk Gölü, bu sene yeterli miktarda yağış almadı ve bu nedenle kuruma hızlı gerçekleşti. Amacımız gölü hızlı şekilde doğaya kazandırmak. Gölün kurtarılması için çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın