Kudüs’te 1000 Yıllık Altın Sikke Bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) tarafından Yahudi Mahallesi Genişletme Projesi kapsamında yapılan Arkeolojik kazılarda küçük bir çömlek içerisinde 4 adet altın sikke bulundu.

Kudüs’te bulunan 1000 yıllık altın sikkeler ve çömlek [C: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority]

Çölmeğin için boşaltan arkeolog Gellman, “Toprakla birlikte dört parlak altın elime düştü. Bir arkeolog olarak kariyerimde ilk kez altın keşfettim ve bu son derece heyecan verici.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık olarak 50 yıldır bu tarzda bir keşif yapılmamıştı. Altın sikkeler o kadar iyi durumdaydı ki hangi döneme ait olduğunu anlamak için temizlik bile yapmaya gerek yoktu.

Kudüs’te bulunan 1000 yıllık altın sikkeler, detay [C: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority]

Sürahide bulunan sikkelerin profili, tarihi olayların neredeyse mükemmel bir yansımasıdır. Altın sikkelerin ikisi Ramla’da Halife el-Muti (946-974 CE) ve bölge valisi Abu-Ali al-Qasim ibn al-Ihshid Unujur (946-961 CE) döneminde basıldı. Diğer iki altın sikke, Kahire’de Fatımi hükümdarları el-Mu’izz (MS 953-975) ve halefi el-‘Aziz (MS 975-996) tarafından basıldı.

Altın sikke, o zamanlar zor koşullar altında yaşayan nüfusun çoğu için önemli bir paraydı. Küçük bir memurun aylık maaşına ya da sıradan bir işçinin dört aylık maaşına eşitti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın