Yunanistan Milos Afrodit Heykelini Geri İstiyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Milos Afrodit'i yada Yunanlıların söylemi ile Venus de Milo olarak bilinen ünlü Yunan Heykeli, Yunan adası Milos'ta bir çiftçi tarafından bulunmasının üzerinden 200 yıl geçti.


Bir çiftçi mülkiyet sınırlarını yenilerken keşfedilen Milos Afroditinin bir deniz subayına satıldığı ve daha sonra Kral XVII. Louis verildiği söylenir. Süreç Afrodit heykelinin Paris'teki Louvre sergilenecek ünlü bir eser olarak sona erer.

Times, 200 yıllık yıl dönümüne hızla yaklaşan Yunanlı heykelin ve birçok Yunanistan'a ait heykelin Milos'a iade edilmesi gerektiğine dair Gerasimos Damaulakis (Milos Belediye Başkanı) görüşlerine yer veridi.

Milos Belediye Başkanı geçen hafta yapılan açıklamada adanın Aprodite (Afrodit) heykelinin doğum yeri olan Milos'a geri gönderilmesi için dilekçe ile resmi istekte bulunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada "Adanın hazineleri yağmalanmış ve nihayet onları geri kazanmak için savaşmaya hazırız" dedi. Bu kapsamda Avrupa Birliğine verilmek üzere 1 milyon kişinin imzası toplanmış durumda.

Damoulakis Antik Yunanistan'ın en iyi parçasının doğduğu yerde değilde Fransa'da olmasın bir anlamı olmadığını ve davanın yeni bir süreç olmadığını dile getirdi.