Haberler Yalıda Yakalan Eserler Topkapı Sarayı Müzesine Teslim Edildi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
İstanbul'daki tarihi eser operasyonunda L.A. adlı iş kadınının Sarıyer'deki yalısında yapılan aramada bulunan tarihi eserlere el konuldu.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir istihbarat üzerine yaklaşık iki hafta önce, iş kadını L.A'nın Sarıyer'deki yalısında mahkeme kararıyla arama yaptı.

Aramada Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait satışı yasak tarihi eserler ele geçirildi. Tarihi eserlerin bulunmasının ardından 2013 yılında hayatını kaybeden ünlü iş adamı J. A.’nın eşi L. A.'nın ifadesine başvuruldu.

Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade veren L. A., ihbar üzerine evinde bulunan tarihi eserlerle ilgili “Aile yadigarıydı. Durumları hakkında bilgim yoktu” dediği öğrenildi.

Yalıda Osmanlı dönemine ait padişah miğferinin de aralarında yer aldığı tarihi esere el konuldu. Tarihi eserler, İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne teslim edildi

Ailesi ünlü bir sakız ve jilet markasının eski sahibi olan L.A. ifadesinin ardından Cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldı.


Yakalanan bronz döküm miğfer ve zırh parçalarının Kayı Boyuna mensup bir bey veya üst düzey askere ait olduğu tahmin ediliyor.

İstanbul Sarıyer'de İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen aramada bronz döküm miğfer ve zırh parçaları ele geçirilmişti.İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yalıda yaptığı aramada, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait olduğu değerlendirilen miğfer, zırh parçaları ve 15 adet objeye el konulduHabertürk'ten Nihat Uludağ'ın haberine göre ele geçirilen bronz döküm miğfer ve zırh parçalarının Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Kayı Boyu Beyliği’ne ait bey veya üst düzey bir asker tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

Üzerinde Kayı Boyu’nun amblemi de bulunan bronz zırh parçaları Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.Zırh ve miğferin tarihini müze uzmanları belirleyecek.

Kayı Boyu, Oğuz Kaan Destanı’na göre Oğuzlar’ın 24 boyundan ikincisi. Osmanlı Hanedanı da Kayı Boyu’ndan geliyor. Oğuzlar’ın en kudretli boylarından olan Kayı Boyu’nun ilk atası, babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han.
--

 
Son düzenleme:

Üst