Yaşayan Fosil Beyin Oluşumu Konusunu Tartışmaya Açtı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
2011'de İskoçya sahilinde keşfedilen eski bir deniz canlısı, evrimin modern beynin oluşum modeline yeni bir bakış açısı kazandırdı ve eski bilgiler üzerinde düşünülmesi gerektiğini kanıtladı.


Amphioxus [Fotoğraf: © Dr İldiko Somorjai / St Andrews Üniversitesi]
Andrews Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan oluşan uluslararası bir ekip, yüzsüz bir balık olduğu düşünülen amphioxus'u (Lancelet olarak da bilinir) inceledi. Bunun yerine, kafatasında çok karmaşık bir beyin olduğunu keşfetti; bu beyin, omurgalı beyinlerin nasıl geliştiğine dair daha önceki anlayışla çelişiyor.

St. Andrews, Murcia ve Barcelona ve yayınlanan Genomik Düzenleme Merkezi'nin Üniversiteler tarafından gerçekleştirilen son araştırmada, PLoS Biology, civcivler ve balık gibi omurgalıların beyin gelişiminin güncel modelleri ile Amphioxus beyini karşılaştırdı.

Yeni araştırma, karmaşık omurgalı beyninin, ön beyin, orta beyin ve arka beyinden oluşan basit üç parçalı bir beyinden evrimleştiğine dair mevcut ders kitabı fikrinden şüphe edilmesine yol açtı. Daha doğrusu, Yeni araştırma, omurgalı beyinin başlangıçta iki kısımdan oluşması gerektiğini ileri sürüyor.

Araştırmanın ortak yazarı St Andrews Üniversitesi Biyoloji Okulu'ndan Dr. Ildiko Somorjai, "Amphioxus, bize nasıl evrimleştiğimize dair çok şey anlatan inanılmaz bir yaratıktır. İnsanların muazzam bir beyinleri var. Anatomik alt bölümlerin çoğaltılması, davranışsal ve motor kontrol ve dilin yanı sıra çevreden karmaşık bilgilerin işlenmesine izin veriliyor

" Amphioxus araştırması, dışarıdan basit gibi görünen bir beyinin bile karmaşık bir bölgeselleşmeye sahip olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, biyomedikal araştırmalar için net etkileri olan, omurgalıların evrimini ve gelişimini anlamak için omurgalı olmayan önemli bir model olan amfizoksun öneminin artırıyor. "

" Beyinsiz, 2011 yılında yapılan bir deniz anketi sırasında Orkney kıyısında bulunan amphioxus, omurgaya benzer bir yapı olan notokorda evrimleşmiş ilk hayvanlar arasında olduğu düşünülüyor.

Görünüşüne rağmen amphioxus bir balık değildir. Arkasından geriye doğru uzanan ilkel bir omurilik var, ancak net bir şekilde tanımlanmış bir yüz, kemik veya çene yok ve tek bir ışık algılayan "ön göz" ile küçük bir beyin var. Yüz milyonlarca yıldır çok az değişmiş ve "canlı fosil" olarak tanımlanmıştır.