Arkeoloji Vetulonia'da Keşfedilen Etrüsk Villasında Birçok Eser Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Güçlü bir Etrüsk ailesine ait bir villada bir dizi kazı çalışması yapıldı. İtalya'da M.Ö ilk yüzyılın ilk yirmi yılında meydana gelen savaş ve yangına ait bir çok tarihi eserde bu kazılar sonucunda gün yüzüne çıkmış oldu.


Arkasında bulunan tepeden Domus dei Dolia'nın görünümü [Fotoğraf: Marco Merola]

Grosseto'dan Toskana'ya birkaç kilometre uzaklıktaki eski Vatl Vetulonia'da yapılan fantastik bir arkeoloji kazılarındaki bölgeye ilginç bir isim verildi. Arkeologlar, bu bölgeyi "domus dei dolia" olarak adlandırdı, çünkü kazılmış ilk oda büyük yağ kavanozları içeren bir depodur.Vetulonia zengin domusunun güney yüzünde çalışan arkeologlar
[Fotoğraflar: Marco Merola]

İtalyan arkeolojisinin tarihinde, ilk defa üst katmandan en alt temellerine kadar Etrüsklere ait bir alan bulunmuştur. 2015 yılından bu yana yapılan kazılarla ilgili olarak arkeolog Simona Rafanelli, "En az 400 metrekarelik büyük bir villada, 10 oda ve diğer servis alanları bulunuyor" dedi.


Bir arkeolog, evinin çatısını örten, palmetle süslenmiş bir pişmiş toprak kiremit parçalarını temizler
[Fotoğraf: Marco Merola]
Kazılar sırasında taş duvarlar, kokpit katları, pişmiş toprak fayanslar ve muhteşem dekorasyonlar ve kirişleri çatıya sabitleyen çiviler bile bulundu.


Evin çatısını örten, pişmiş toprak kiremit parçacıkları palmet ile süslenmiştir
[Fotoğraf: Marco Merola]

Arkeologlar, başlangıçta freslerle süslenmiş küçük bir yaşam alanı ve olağan üstü güzellikte bronz heykelcikler bulmuştur. Rafanelli, "Maremma kırsalına bakan bir tepede yer bu villa iç mekan mobilyaları ve konumu itibariyle, büyük bir asilzadenin evi idi." diye açıklıyor.


Domus yapısına ait büyük demir çiviler [Fotoğrafl: Marco Merola][Fotoğraf: Marco Merola]
Kazı sırasında birçok madeni para bulundu. En ünlüsü, ters yüzünde iki yunus arasında süslenmiş bronz "sestertius" idi.


Kazı sırasında belki de bir Maenad'ın yüzünü tasvir eden siyah figürlü bir seramik kafa ortaya
çıkarıldı [Fotoğraf: Marco Merola]Bir arkeolog , Via dei Ciclopi'ye bakan ev odalarından birini temizlerken
[Fotoğraf: Marco Merola]
İlk Roma İç Savaşı, Roma ile on yıllarca süren iyi ilişkilerin ani bir sonu olmuştur. Vetulonia, diğer Etrüsk şehirleri gibi, daha sonra Lucius Cornelius Sulla'ya karşı kanlı bir mücadelede yenilecek Gaius Marius'la yüzleşmişti.Bir restoratör bronz bir at üzerinde çalışıyor.
[Fotoğraf: Marco Merola]

Domus'ta
bulunan diğer sikkeler arasında, Lanuvio'nun yerlisi olan triumviar monetalis Lucius Thorius Balbus tarafından basılan gümüş bir denyarus da vardı .


Bir restoratör, domus'un triclinium'unda (yemek odası) ele geçirilen bir demir süspansiyon halkasını gösterirken.
Halka bir kancayla duvara sabitleniyordu. [Fotoğraf: Marco Merola]

Arkeolog, "Sulla'nın M.Ö. 80'den sonra Etrüsk şehirlerine karşı yaptığı misilleme, tüm eski kaynaklarda bulunmaktadır ve burada bunu inkar edilemez kanıtlarına sahip olduğumuzu söyleyebilirim" dedi.