Arkeoloji Ukrayna'da İskit Kadın Savaşçı Mezarı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Ukrayna'nın Zaporijya bölgesinde Kamyanske-Dniprovskyi mevkiinde yer alan Mamai dağı eteklerinde bulunan mezarın yaklaşık 2 bin 500 yıl önce yaşamış bir İskit kadınına ait olduğu anlaşıldı. İskit Kadın savaşçıları Yunan mitolojisinde Amazon adı verilen kadın savaşçılar efsanesinin doğmasında yol açmıştı.

16996.jpg


3906_ukrayna-kadin-iskit-savascisi.jpg

Ukrayna'nın Zaporijya bölgesinde Kamyanske-Dniprovskyi mevkiinde yer alan Mamai dağı eteklerinde çalışan bir buldozerin açtığı çukurda arkeolojik kalıntılar olduğu fark edilince çalışmalar durduruldu. Haber üzerine çalışma alanına gelen arkeologlar antik çağdan kalma mezarı ortaya çıkarmaya başardılar.

16468_ukrayna-kadin-iskit-savascisi3.jpg

Mezarda bir kadın iskeletinin yanı sıra, Lekythos olarak adlandırılan içinde aromatik kokular veya parfümler saklanan kaplar, bir bronz ayna, bronz ok uçları ve bir yaya ait olduğu tahmin edilen iki kurşun parçası bulundu.

55754_ukrayna-kadin-iskit-savascisi5.jpg

Kalıntılardan mezarın yüksek statülü bir İskit kadına ait, ok uçlarının da onun bir savaşçı olduğu tahmin ediliyor.

17882_ukrayna-kadin-iskit-savascisi4.jpg

M.Ö 5. veya 4 yüzyıla tarihlendirilen mezarda bulunan kemikleri incelemeye alan antropologlar, İskit kadının yaşını ve ölüm sebebini belirlemeye çalışıyorlar.

36502_ukrayna-kadin-iskit-savascisi2.jpg

İskit kadın savaşçılarının Yunan mitolojisinde Amazonlar olarak adlandırılan ve tarihçi Herodot'un da bahsettiği kadın savaşçılar efsanelerine kaynaklık ettiği sanılıyor.
 

Üst