Arkeoloji Tutankhamun’un Ölümü ve Sırları

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Dünya tarihinde yaşantısı ve ölümü merak edilen pek çok kişi ve lider bulunmaktadır. Bu kişilerden bir tanesi de Tutankhamun’dur. Tutankhamun antik Mısır firavunlarından bir tanesidir. Antik Mısır’da krallara verilen ismi firavunlardan bir tanesidir. Onun dönemi en büyük zenginliklerin bulunduğu ancak hakkında en az bilginin bulunduğu dönemdir. Tutankhamun ile ilgili olarak bu ayrıntı sebebi ile hakkında en çok araştırma yapılan firavunlardan bir tanesi olmak görülmektedir. Hakkında bulunan az bilgi sebebi ile neden öldüğü bile tam olarak bilinememektedir. En genç yaşta firavun unvanı alanlardan birisi olması ve mumyasının diğer mumlara göre sahip olduğu farklılıklar sebebi ile daha fazla merak edilmektedir.

Tutankhamun’un Mumyası

Tutankhamun’un mumyası, hakkında yapılan uzun araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Krallar Vadisi olarak adlandırılmakta olan bir alanda diğer kralların mezarları ile birlikte Tutankhamun’un mezarı ve mumyaları da bulunmuştur. Ancak diğer mezar odaları ve mumyalar büyük bir görkeme sahip iken Tutankhamun’un mezar odası oldukça sakin bir şekilde hazırlanmıştır. Bu ayrıntı sebebi ile cenazesi aceleye getirilmiş yorumları yapılmaktadır. Tutankhamun’un cenazesi üzerinde yapılan incelemede başından aldığı darbe ile ölmüş olması taht kavgası gibi bir durum sebebi ile cinayete kurban gidip gitmediği konusunda tartışmalara yol açmıştır. Diğer mezar odalarına göre sade şekilde tasarlanan Tutankhamun mezar odası bu cinayetin üzerinin kapatılmaya çalışılacak şekilde hızlı hazırlandığını destekler niteliktedir.

Tutankhamun’un Mezar Odası ve Gizemi

Tutankhamun’un mezar odasının bulunması ile ilgili olarak pek çok gizem bulunmaktadır. Mezar lahdinin çok ağır olması, odayı bulan ve içine ilk giren kişilerin başlarına gelen olaylar ve mumyasının yanında duran hançer bunlardan sadece bir kaçıdır. Tutankhamun mezar odasını keşfeden ve ilk kez içine giren kişilerin başına gelen kaza ve ateşli hastalık gibi olaylar Tutankhamun’un laneti inanışlarının artmasını sağlamıştır. Bir cinayete kurban gittiği iddiası olması da bu lanet inanışlarını desteklemektedir. Bununla birlikte Tutankhamun’un mumyasının yanında bulunan hançer ile ilgili olarak yapılan incelemelerde hançerin yapıldığı maddenin dünya dışından olması mumyayı daha da dikkat çekici hale getirmektedir.

 

Üst