Haberler Tutankhamun'un Hazineleri Yeni Kahire Müzesine Taşındı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Antik Mısırlı Kral Tutankhamun'a ait bir savaş arabası ve cenaze yatağı, Kahire'de Mısır'ın yeni bir müzeye taşındı.


Eski Mısırlı erkek kral Tutankhamun arabası Mısır Müzesi'nden Giza'daki yeni Büyük Mısır Müzesi'ne transfer edilirken görüntülendi 23 Mayıs 2017 [Fotoğraf: Reuters / Mohamed Abd El Ghany]
Mısır ve Japon restorasyon uzmanları tarafında, 2018 yılında açıldığı zaman dünyanın en büyük arkeoloji müzesi olacak olan müzeye taşınması için, firavun'un değerli eşyaları mühürlü ahşap kutularla paketlendi.

3.000 yıl önce Mısır'ı yöneten Kral Tut'a ait düzinelerce eser ve dünyanın en eski kalıntılarından bazıları Kahire merkezindeki eski Mısır Müzesi'nden 23 kilometre uzaklıktaki yeni ve geniş salonlara dikkatle yerleştiriliyor.

Mısır için bu yeni müze 2011 Arap baharı ayaklanmaları sonrasında ziyaretçi sayısında büyük bir azalma görülen Antik Mısır'ın Piramitlerine ziyartçilerin çekilebilmesi ve ekonomin düzelmesi bakımından oldukça önem taşıyor.​


Eski Mısırlı erkek kral Tutankhamun arabası, 23 Mayıs 2017'de Yeni Mısır Müzesi olan Yeni Evine teslim edildikten [Fotoğraf: Mohamed El-Shahed, AFP]
2014 yılında Antik Mısır kralının altın mezar maskesinin sakalının, vitrindeki ışıkları değiştirmek isteyen çalışanlar tarafından yanlışlıkla koparılması, eserlerin taşınmasını konusunu uluslararası bir endişe haline geldi.

İşçiler daha sonra sakalları, maskeyi bozan bir epoksi yapıştırıcı bileşiği ile yeniden birleştirmeye çalışmışlar ve arkeologlar tarafından büyük bir öfke ile karşılaşmışlardı.


Kral Tutankhamun'un yaldızlı yatağı 23 Mayıs 2017'de Giza Piramitleri yakınlarındaki Kahire'nin eteklerinde yeni inşa edilen Büyük Mısır Müzesi'ne getirilişi. [Fotoğraf: Mohamed El-Shahed, AFP]


Kral Tut, M.Ö. 1324 civarında 19 yaşında ölümüne kadar 10 yıl boyunca Mısır'ı firavun olarak yönetti. Neredeyse bozulmamış mezarı, 1922'de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından Luksor Kralları Vadisinde keşfedilmiştir.

Kralın cenaze yatağı altın tabaka ile kaplanmış ahşaptan yapılmış ve aslan tanrıçası Sekhmet'in başında süslenmiştir.

Müzenin genel müdürü Tarek Tawfik, nem seviyelerini korumak için folyoya sarılı olarak ve yüksek güvenlik önlemleri ile antik kalıntılar taşındığını belirti.


Kral Tutankhamun'un yaldızlı yatağı ve cenaze arabası 1922'de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedildi [Fotoğraf: Mohamed El-Shahed, AFP]
Mısır Antik Eserler Bakanı Halid el-Anani gazetecilere verdiği demeçte, "Önümüzdeki aylarda restore edilecek ve sergiye hazır olmak için eski müzeden 1000'den fazla nesne aktaracağız" dedi.

Turist ziyaretleri geçen ay ki Devleti kilisesi bombalamasının da dahil olduğu artan sayıda terörist saldırıya rağmen devam etti.