Arkeoloji Tutankhamon'un En Özel 10 Hazinesi


Arkadaşlar videoyu izlemenizi öneriyorum, çünkü videoda daha fazla eser bulunmaktadır.

Kral Tutankhamon Mezarı insanları hayrete düşürecek kadar muhteşem hazineleri içeriyordu. Howard Carter’ın muhteşem bulgusu tüm dünyada ses getirmişti. Çünkü çoğu saf altından yaklaşık 3000 ayrı eser el değmeden günümüze kadar ulaşabilmişti.

Eserler, firavunun öbür dünyadaki yaşamı için gerekli olan tüm detaylar düşünülmüş ve ona göre hazırlanmıştı. Mezar içerisine konulmuş bu nadide eserleri sınıflandırmak uzmanların tam 10 yılını almıştı.

Biz bu eserlerden en dikkat çeken 10 eseri sıralamaya çalışacağız. Kriterimiz eserlerdeki ilginçlik, sanatsal değer ve zenginlik göstergesi olacak.

10) Tutankhamon'un Senet Oyunu
9) Tutankhamon'un Takıları
8) Tutankhamon'un Sandaletleri
7) Tutankhamon'un Silahları
6) Tutankhamon'un Tahtı
5) Tutankhamon'un Yatakları
4) Tutankhamon'un Savaş Arabası
3) Tutankhamon'un Altın Maskesi (Ölüm Maskesi)
2) Tutankhamon'un Meteor Hançeri
1) Tutankhamon'un Mezar Mühürü


10) Listemizde 10 Numara Tutankhamon’un Oyunları

senet oyunu (2).jpg


Tutankhamon'un yüzlerce altın hazinesinin arasında tahtadan yapılmış ilginç kutular bulundu. Antik Mısır’da oldukça yaygın olan bu kutular “Senet” isminde bir oyundu. Oyun tahtası, oyunun oynandığı üst kısım ve oyun taşlarının konulduğu alt çekmece olmak üzere 2 ana bölümden meydana geliyordu. Oyun 3 sütunlu 10 kareden oluşuyordu ve rakipleri sans faktörü ile geçme esasına dayanıyordu.

Tutankhamon'un Oyun tahtası altın olmasa da çok özel malzemelerden oluşuyordu. Tahtanın hem altı hem de üstü fildişi ile kaplanmıştı. Oyunda kullanılan siyah ve beyaz piyonlar fil dişinden yapılmıştı.

Listemizde 9 Numara Tutankhamon’un Mücevherleri

Tutankhamon’un Mücevherleri.jpg


Mısır’da takılar, aksesuar ve büyülü muska olarak kullanıyordu. Mücevherler çoğunlukla altın ve gümüşten yapılmıştı. Ayrıca takılar çok renkli değerli taşlar ve camlarla süsleniyordu.

Mücevherlerin değeri, sadece yapıldıkları altın, gümüş ve değerli taşlardan değil, aynı zamanda tasarım ve üretim tekniklerinin özgünlüğünden kaynaklanıyor.Kral Tutankhamon'un Mezarında yüzlerce takı bulunmuştur.

Mücevherler sınıflandırılacak olursa; Muska, zincir, kolye, küpe, kulak süsleri, bilezik, halhal, yüzük; el ve ayak parmakları için kılıflar şeklinde sınıflandırılabilir.

Tutankhamon’un Mücevherleri hem sağlığında hem de onun sonsuz yaşamı için; refah, dayanıklılık ve uzun bir ömür adına sembol ve muskalarla süslenmişti.

Listemizde 8 Numara Tutankhamon’un Sandaletleri

Tutankhamon’un sandaletleri.jpg


Sonsuz yaşama uğurlanan, Kral Tutankhamon’un Mezarına, Kralın giyeceği sandaletleride konulmuştu.

Tutankhamon’un nadide mezarında 42 adet sandalet bulunmuştur. Bu sandaletlerin çoğunluğu günlük kulanım sandaletleridir. Tutankhamon'un Günlük yaşamda kullandığı sandaletlerin üzerinde; çeşitli çiçek figürleri ve sanatsal desenlerin dışında düşmanlarının resimleri de eklenmiş.

Sandaletler genel olarak; deri, altın ve kıymetli taşlar ile süslenerek yapılmıştı.

Yalnız Tutankhamon'a ait sandaletlerlerden biri som altındı. Bu sandalet mumyalama işleminin son aşamasında Tutankhamun’un ayağına takılmıştı.

Bu altın sandaletlere altın parmaklıklar eşlik etmişti.

Listemizde 7 Numara Tutankhamon’un Kılıcı

Tutankhamon’un Kılıcı.jpg


Tutankhamon'un mezarında birçok savaş silahı da bulundu. Silahlar savaş arabaları, ok ve yaylar, bumeranglar, törenlerde kullanılan kalkanlar, kılıç ve hançerler gibi birçok eserden oluşuyordu.

Bu silahlardan bazıları çok özeldi sıralamamızda birkaç tanesine yine değineceğiz. İşte bu özel silahlardan biride Tutankhamon'un kılıcıdır. Tutankhamon'un kılıcı tek parça bronzdan yapılmıştır. Kılıç 3 bölüm olarak incelenebilir.1. kısım sapı, 2. Kısım sapa kadar gelen düz bölüm, 3. Kısım ise kesici ve delici hilal şeklindeki bölümdür.

Bu kılıcın şekli, mezarda bulunan delikli ve yaldızlı ahşap adak kalkanı üzerinde tasvir edilen, kılıç tutulan kral figürü ile aynıdır. Orak şeklindeki bu kılıç soyluların otoritesinin bir sembolüydü.

Listemizde 6 Numara Tutankhamon’un Tahtları

Tutankhamon’un Tahtaları.jpg


Tutankhamun'un mezarında 2 adet taht bulunmuştur. Her iki tahtta ahşaptan yapılmıştı. Her ikisi de mısırın ihtişamını yansıtmaktadır. Biz bir adım öne çıkan aslan figürlü tahtı listemizde 6 numaraya uygun gördük.

Ahşaptan yapılan taht altın ve gümüş ile kaplanmıştı; yarı değerli taşlar ve renkli camlarla süslenmiştir. 2 aslan başı tahtın koltuğunu korur şeklinde yapılmıştı.

Tahtın ayak kısımları ise aslanın ayakları şeklindedir. Tahtın kol kısımları ise taç giymiş kanatlı bir yılan tarafından korunmaktaydı. Aynı koruma tahtın arkasında 4 kobra yılanı ile sağlanmaktadır.

Tahtın oturma kısmında ise Tutankhamon ve eşinin yer aldığı sanatsal bir anlatım bulunmaktadır.

Listemizde 5 Numara Tutankhamon’un Yatakları

Tutankhamon’un Yatakları.jpg


Tutankhamon'un mezarında ortaya çıkan yataklar o kadar görkemliydi ki, bu yatakları görenler oldukça şaşırıyordu. Yataklar ahşap işçiliğinin çok güzel örnekleri olmalarının yanında altın yaldızlı halleriyle de görkem ve ihtişamın birer yansımasıydı.

Yapılan incelemelerde bu yataklardan bazıların günlük kullanım için olmadığı, hatta Tutankhamon'un mumyalama gibi ölüm ritüellerinin gerçekleştirildiği yataklar olduğu görüldü.

Yataklarda dikkat çeken başka bir detay ise günümüz yataklarından oldukça kısa olmasıydı. Bunun sebebi Geçmişteki insanların günümüzden daha kısa olmaları ve Tutankhamon’un da küçük yaşta olmasıydı.

Günlük kullanım için yapılmış yatak düz değil hafif kavisliydi. Bizim kullandığımızın aksine yatak başlığı gibi görünen yer ise ayakların dayandığı yerdi.

Listemizde 4 Numara Tutankhamon’un Savaş Arabası

Tutankhamon’un arabası.jpg


Tutankhamonun hazineleri arasında gösterişi ve ihtişamı ile görenler hayrete düşüren 3 Araba bulunuyordu. Bunlardan ikisi törenler için, daha küçük ve hafif olanı ise günlük işler için kullanılıyordu.

2 Tekerleğe sahip bu araçlar; ahşap, bronz ve derinin birleşiminden oluşuyordu. Arabalar değerli taş ve cam kamaları ile süslenmişti. Arabanın tamamı ise altın yaldızla kaplanmıştı.

Çöl yapısına uygun olarak tasarlanmış bu arabalar; zenginliğin dışında Mısırlıların mühendislik seviyesini de oldukça iyi yansıtıyordu.Savaş arabaları çok hızlı bir şekilde ters yöne dönebiliyor ve 25 mil surate kadar çıkabiliyorlardı. Çöl ve toprak zeminde bu hızlara çıkmalarına rağmen arabalar oldukça rahattı. Bu rahatlığın sebebi tekerleklerdeki ve iç kısımdaki lastik kaplamalar ve süspansiyon benzeri tasarımdı.

Listemizde 3 Numara Tutankhamon’un Altın Maskesi

Tutankhamonun altın maskesi.jpg


Tutankhamun'un Mezarında en dikkat çeken eserlerden bir tanesi de lahitti. Tutankhamon’un iç içe geçmiş lahitinin açılmadan önce neden bu kadar ağır olduğu anlaşılamamıştı. Matruşka bebek gibi iç içe geçmiş bu lahitlerin içinde kralın mumyasını ilk kaplayan lahit som altındandı. Bunun görülmesiyle birlikte ağırlığın sebebi de anlaşılmış oldu.

Bu altın lahidin içinde mumyanın kafasına geçirilmiş ve onun omuzlarına kadar dayanan ölüm maskesi bulunuyordu. Maske 10 kilo ağırlığında ve altından yapılmıştı.
Ön yüzü hüzünlü bir anın yansıması iken; maskenin arka yüzünde Tutankhamon’un diğer dünyaya yapacağı yolculukta yardımcı olması için ölüler kitabından bir büyü kazınmıştı.


Ölüm maskesi Mısır sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bizde listemizde 3 numaraya almaya uygun gördük.

Listemizde 2 Numara Tutankhamon’un Hançeri

Hançer.jpg


Tutankamonun mezarında silahlar, kalkanlar, ve hançerler de bulunduğundan yukarıdaki sıralamalarımızda da bahsetmiştik.

Tutankamonun mezarında birbirine çok benzer 2 hançer bulundu. Bu hançerlerden bir tanesi altından diğeri ise demirden yapılmıştır. Bizim listemizde 2 numarada yer alan hançer demir olandır.

Hançer çocuk firavun olan Tutankamonun sağ tarafında kalçasının üzerinde sargıların içinde bulundu. Hançer demirden yapılmıştı ama kılıfı altındandı.
Hançer M.Ö 1400’lü yıllara tarihleniyor. Sıralamamızda Tutankamon’un kılıcının bronzdan yapıldığından bahsetmiştik.
Sorun şu ki bu dönemde Mısırda demir üretimi neredeyse yok denecek kadar az. Hatta o dönemde altının demirden daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.
Tutankhamonun demir hançeri uzun zaman boyunca tartışma konusu olmuştur.
Bu hançere ait demirin nerden bulunduğu konusu uzmanların kafasını karıştırmıştır.
2016 Yılında yapılan araştırma hançerin meteor içindeki demir elementinden yapıldığını kanıtladı. Bu durum Mısır ve uzaylı teorilerini yeniden alevlendirdi.


Listemizde 1 Numara Tutankhamon’un Mezar Mührü

Tutankhamonun meza mührü.jpg


Howord Carter mezarı 1922 yılında bulmuştu ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere azına kadar hazine ile doluydu.

Tutankamon’un Hazineleri Mısırın zenginliğini en iyi yansıtan eserler topluluğudur. Tutankhamon’u günümüzde en çok bilinen firavunlardan biri yapan şey kuşkusuz mezar odasında bulunan hazinelerdir.

Howord Carter mezar girişindeki mührü gördüğünde mezarın daha önce hiç açılmadığın anlamıştı. 3000 adet ve birçoğunun altın olduğu bu eşsiz hazinenin kilidini sadece bir sade ip ve mühür tutmaktaydı.
Bu yüzden Tutankhamon Mezar Mührünü, listenin 1 numarası olarak seçmeyi uygun gördük.
 
Son düzenleme:
Orion

Üst