Tutankamon'un Mezarındaki Gizli Oda Yeni Nesil Radarla Aranacak

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Kral Tutankamon'un mezarında giz bir oda arayışı, İtalyan araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından şimdiye kadar yapılmış incelemelerin en kapsamlısı olarak bu yıl tekrar başlayacak.


Torino Politeknik Üniversitesi'nden bir ekip, mezarını ve çevresini gelişmiş radar teknolojisi ile tarayacak.

Projenin müdürü ve Florian Politeknik Üniversitesi'nin uygulamalı bilim ve teknoloji bölümünde fizik profesörü olan Franco Porcelli, verdiği demeçte "Çok titiz bir çalışma olacak, birkaç gün değil haftalarca süreceğini düşünüyoruz" dedi. Çalışmada 3 radar sistemi kullanılacak ve 200 Mhz ila 2 GHz arasında frekansları kapsayacak.

Kral Tut'un mezarının incelenmesi, Mısır firavunlarının ana mezarı olan Kırallar Vadisi'nin tam bir jeofizik haritasını yapmak için daha uzun vadeli bir projenin parçasıdır. Aynı zamanda Torino Politeknik Üniversitesi'nden gelen grup tarafından yönetilmektedir.


Araştırmacılar, Kral Tut'un mezarının ilk ön araştırmasını bu ayın sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Bu inceleme aslında ilk değil 3300 yıllık mezarda son 2 yılda yapılmış 3 inceleme olacak.

2015 yılında Japon radar uzmanı Hirokatsu Watanabu tarafından gerçekleştirilen radar taramalarında Antik Mısır Bakanı Mamdouh Eldamaty tarafından coşkuşya karşıladı. Watanabu taramalarının analizinin, Kral Tut'un mezarının kuzey ve doğu duvarlarında iki odayı gizlediği ile ilgi olasılığın Yüzde 90 olduğunu dururdu. Duyuru arkeoloji dünyasında şok etkisi yarattı ve Eldamaty, "Bu yüzyılın keşfi olabilir" dedi.

Kıral Tutankamon'un mezarının gizli odalar içerdiği teorisi, geçen yıl Kahire'de çocuk krala ithafen düzenlenen uluslararası bir konferansta büyük şüphecilikle karşılandı.

National Geographical Society (NGS) ve birçok araştırmacı bu teorinin çokta gerçekçi olmadığı konusunda ısrarlı. Poricelli bu araştırmanın konu hakkında son soruşturma olduğunu ve yüzde 99 oranında kesin bir cevap verileceğini aktardı.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Aslında bu iddaların başını çeken kişi Nicholas Reeves'dir. Reeves, Tutankamon’un mezarında, Kraliçe Nefertiti’nin kalıntılarını ve muhtemelen bozulmamış mezar hediyelerini barındıran gizli bir oda olduğunu düşünüyordu.Bu düşüncesini ise şu temele dayandırıyor. Firavun Tutankamon’un MÖ 1323 yılında 19 yaşında beklenmedik bir şekilde öldüğünde, Tutankamon'u gömecek bir mezarının henüz hazır olmadığnı ve yine iddiaya göre Tutankamon'un bu yüzden, kendisinden 10 yıl önce ölen Kraliçe Nefertiti’nin mezarına gömülmüştü. Bu yüzden bir oda daha olmalıydı ve bu oda da gizliyidi. Düşünce bu yönde ve araştırmalar sonucunda belli olacak.
 

Similar threads