Tutankamon’un Hançeri Meteordan Yapılmış

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Antik Mısır ile ilgili yapılan araştırmalarda yeni ve ilginç bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. İtalyan ve Mısırlı araştırmacılardan oluşan bir grup ekip Kral Tutankamon’un mezarında bulunan hançerin uzaydan gelme bir meteordan yapıldığını kanıtladı. Araştırma X-Işını florans spektrometresi ile yapıldı.

Tutankamon’un hançeri Arkeolog Howard Carter tarafından bulunmuştu(1925). Tutankamon’un mezarı çok öneli bir mezardı; çünkü bu tarihe kadar el değilmemiş ve mühürlü olarak bulunmuştu. İlginç olan şudur ki mezar azına kadar hazine ile dolu idi ve hançerin kayıt altına alınması 3 yıl kadar sürmüştür. Hançer çocuk firavun olan Tutankamonun sağ tarafında kalçasının üzerinde sargıların içindeydi. Özellikleri bakımından da oldukça görkemli olan hançer, bir tarafı zambak diğer tarafı kuş tüyleri ile ve bir çakal kafatasıyla süslenmişti; ayrıca kını da altındandı.


Araştırmacılar meteordan geldiğinin kanıtı olarak yüksek oranda bulunan nikeli kanıt olarak göstermektedirler. Ayrıca Hançerin üzerinde az miktarda da olsa fosfor, kükürt ve karbon bulunmaktaydı.

Araştırmayı yapan ekip, hançerin içerinde bulunan kobalt ve nikel türü malzemelerin güneş sistemindeki erken dönem meteorlar ile çok yakın benzerlikler gösterdiğini söylüyor. Ayrıca araştırmacılar Kızıl Deniz merkez olmak şartıyla 2000 km’lik bir alanda toplanan 20’den fazla gök taşı ile karşılaştırmalarda bulundu. Sonuç şaşırtıcı oranda benzerdi.


Hançer M.Ö 1400’lü yıllara tarihlendiriliyor ve bu dönemde Mısır demir işlemeciliği çok gelişmemişti. Asıl sorun demirin çok yüksek ısılarda eriyor olması ve demir cevherini diğer madenlerden ayırt etmenin zorluğu idi. Araştırmacılar sırf bu yüzden göktaşlarında elde edilen demirin altından daha değerli olduğunu söylemektedirler ve bu objelerin süsleme eşyaları ve törensel amaçlarla kullanıldığını belirtmektedirler.

Araştırmada ilginç bir gerçekte ortaya şunu çıkardı ki Antik Mısırda demir işlemeciliği sanılanın aksine M.Ö 1400’lerden önce başlamıştı. Bu çalışma Antik Mısırda gökten düşen demir parçalarına ne kadar önem verildiğini de bir göstergesidir. Hançer şuan Kahire Müzesinde sergilenmektedir.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#2
İlginç bir tesadüf oldu :) Aynı konuyu araştırmışız. Fakat ben biraz daha derine dalmıştım. Demirin ilk kullanımına kadar gittim. Demirini ilk kullanımı Sümerler ve Mısırlar olarak M.Ö 4000 yıllarına tekabul ediyor. Fakat demir birer süs işlemeciliğinde kullanıyormuş.
Mısırlılarda ki ilk hali ise yine M.Ö 3500 yıllarında olduğu tahmin edilen Giza da ki demir boncuklarda görülüyor. Bu demir boncukların özelliği ise demir ile birlikte nikel karışımınıda bulunması. Doğada Nikel karışımında demir yok denilecek kadar azdır. Bu demir boncuklardaki oran ise % 7.5 gibi bir orandır ki bunların doğal olması imkansızdır. Bu boncukların göktaşından yapılmış olmaları gerekmektedir.Bundan sonra olay biraz daha karmaşıklaşıyor ve Mısır ile uzaylıların bağlantısına doğruı giden karmaşık bir yol halini alıyor. Paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık :)
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#3
Şu an itibarı ile Habertürk kanalında Asteorit Madenciliği konusunda uzmanlar konuşuyor. Ege Üniversitesinden Ozan ÜNSALAN Tutankamon'un hançerinin meteordan yapıldığı konusunda bilgiler veriyor ve yapılan testlerin gerçek olduğundan ve bunun kanıtlandığından bahsediyor.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#4
Proğramı izleme şansım olmadı ama en çok merak ettiğim şey meteoru nasıl işlediler? Bakır keskiler , yüksek sıcaklık desek mantıklı gelmiyor.