Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Türk Motifleri

Konu, 'Türk Kültür ve Medeniyeti' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

1. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Damga/İm
    Türkler tarih boyunca aile, oba, oymak, boy, devlet gibi kavramları ifade etmek için belirli figürleri, damga/im kullanmışlardır. İm/damgalar o kişinin, o toplunun varoluşunun simgesidir. Bu uygulama, hem soy ve aile adının sürdürülmesini, hem de aileye ait değerli eşyaların yitirilmemesini sağlamaktadır. Hatta üretilen her dokumanın, her araç gerecin hangi toplumun kültürü olduğunun gelecek nesiller tarafından bilinmesini sağlamıştır.

Bugün kullanılan piktogramlar, şirket logoları. hatta rumuzlar bu geleneğin bir uzantısıdır. İm motifi de hayat ağacı motifi gibi ölümsüzlük ve neslin sürdürülmesi ile ilgili motifler arasında yerini almaktadır.

İz bırakma tutkusunun ulusal bir yanı yoktur. Toplumların varlıklarını devam ettirme güdüsü evrenseldir.

Hayat Ağacı
    Hayat Ağacı sürekli gelişen, cennete yükselen hayatın dikey sembolizmini oluşturur. Geniş anlamda sürekli gelişim ve değişim içinde yaşayan evreni sembolize eder. Evrenin üç elementini : toprağın derinliğine inen kökleriyle yeraltını, alt dalları ve gövdesiyle gökyüzünü, ışığa yükselen üst dallarıyle cenneti birleştirir. Yeryüzü ve cennet arasındaki iletişimi sağlar.

Servi, sedir, incir zeytin, asma, hurma, palmiye, kayın, nar, meşe,vb ağaçları toplumlarda hayat ağacının sembolüdür. Hayat ağacının üzerindeki kuşlar, zamanı gelince uçacak olan can kuşlarıdır.

Hayat ağacı motiflerinde en çok kullanılan servi devamlı yeşil renk, uzun ömürlülük, dayanıklılık, güzel şekil ve boyluluk gibi nitelikler serviyi iyilik ve güzellik sembolü haline getirmiştir.

Ağaçlar, belirli bir bölgede köklenip yerleşmeleri ve göçememelerinden dolayı yerleşikliği ve kök salmayı sembolize ederler. Hayat, güzellik, ebedilik ile evrenin ölümsüzlüğünü ve yerkürenin eksenini simgelerler.

[​IMG] [​IMG]
    Hayat Ağacı formu, çeşitli stilize motiflerle taş, tahta, çömlek, çini işleme, dokuma, cam, tezhip, minyatür, edebiyat ve müzikte yer almıştır.

Hayat ağacı motifi, sonsuzluğun sembolüdür. Bu motif, ölümsüzlüğü araştırmanın ve ölümden sonra yaşam olduğu umudunun bir nişanıdır.

Kurt İzi/Kurt Ağzı

Bu motif stilize edilmiş kurt ayağı ve kurt ağzı şeklindedir.İyimserliğin ve korunmanın simgesi olan kurt karanlıkta görebilme yeteneğine sahip olduğu için ışığı ve güneşi sembolize etmektedir.

Hititlere göre kurt tanrıların yoldaşı ayakdaşıdır. Anadolu’ya yerleşen halklar koyun ve keçi sürülerine saldıran kurda karşı bir köpek türünün kurtla birleştirerek kangal türünü elde etmişlerdir. Göçebeler douda “canavar” adını verdikleri kangallarını yanlarından ayırmazlar. Kangal kurdu boğazlayabilen tek hayvandır.

Anadolu dokumalarında kurt izi, kurt ağzı, canavar ayağı koruma amaçlı motiflerdir. Nasıl modern psikolojide birşeyden kaçmak değil de üzerine gitmek esassa ilkel insan da bu yöntemi kullanarak kurt, akrep yılan gibi hayvanlardan birer parça üzerinde taşıma yolunu seçmiştir. Kurt dişi, akrep kuyruğu, yılan derisi gibi parçaları üzerinde taşıdığında kendisini koruyacağını düşünmüştür.

Kilim seccadelerde tarak, parmak, canavar ayağı motifleri mihrap kısmını çevreleyen bordürlerde görülür. Bordürle zemin arasına yerleştirilen bu motifler, zeminler arası renk farklılıklarında dekoratif ve estetik bir nitelik kazandırır.
    [​IMG] [​IMG]

İnsanlar bu motifi, kurtlardan ve canavarlardan korunmak için kullanırlar. Tarih öncesi zamanlarda, insanlar tehlikeli hayvanlardan kendilerini korumak için, bu hayvanları taklit etmenin veya onlara benzer şekiller yapmanın doğru olduğuna inanırlardı.

KAYNAK: Çatalhöyük’ten Bugüne Anadolu Motifleri MineERBERK

Orion bunu beğendi.
  2. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Bu motiflerin bir çoğu Klasik Türk Kilimlerine Desen olarak yansımıştır. Eskiden bir anlatım aracı olarak kullanılmıştır. Günümüzde bu amacının (bilerek veya bilmeyerek) dışında da olsa gelenek yaşatılmıştır. Sayfalarca yazsak anlatarak bitiremeyiz. Ama hazır sözünü etmişken bu güzel türküyü de yazmadan geçmeyelim okurken eminim bahsettiğimiz sembollerin anlamlarına ışık tutacaktır.

Kilim Türküsü ve Sözleri

Sevdiğine Sözü Olan Bir Kilim Dokur
    Kilimin Dilinden Ancak Anlayan Okur
    Sırlarımı Verdim Sana Sevgimi Verdim
    Şu Gönlümü Kilim Yaptım Yoluna Serdim

Ayıptır Günahtır Diye Kilit Vurdular Dilime
    Aşkı Dokudum Kilime Anlıyor Musun
    Yetinmedim Türkü Yaptım
    Gayri Bu Canımdan Bıktım
    Hani Senin Olacaktım Dinliyor Musun

Kilim Kalbin Aynasıdır Gönül Sesidir
    Her Nakışı Bir Duygunun ifadesidir
    Kilim Sevgiliye Çağrı Aşka Davettir
    Kimi Renkler Şikayettir Kimi Hasrettir

Ben Şu Gönül Tezgahında Kilim Dokudum
    Erenlerin Dergahında Aşkı Okudum
    Töremizde Kilim Demek ilim Demek
    Kilim Sevdadır Özlemdir Derttir istektir.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  3. Gökbörü

Gökbörü Genel Yetkili
    Yetkili Kişi ☾ ✯ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Hem türküsü var hemde Türk halılarında yapılan işlemelerin işin ehillerince bilgi aktarımı olarak da kullanıldığı söyleniyor. Bilginize...

4. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU rahmetlinin güzel bir sözü vardır. Ben 3 şeyi severim Bilim, filim, kilim...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş