Türk Mangalası ve Oyun Kuralları

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Mangala oyunu unutulmaya yüz tutmuş ve tarihi araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan bir zeka ve strateji oyunudur. Araştırmalar mangala oyunun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde dahi oynandığını göstermektedir. Günümüze kadar ulaşan 2 adet yazılı kaynakta net bir şekilde mangala oyunun oynandığı görülmektedir. Ayrıca mangala bu iki kaynakta İstanbul’da resmedilmiştir.

Türk kültürüne ait bir başka detayda ülkemize gelen seyyahların aktardıklarında saklıdır. Bu seyyahlar Türklerin bu oyunu severek ve bıkmadan oynadıklarını ayrıca para karşılığında kesinlikle oynamadıklarını yazmışlardır. Bir başka ilginç detay da dünya üzerinde bu tarzda oyunlar bulunmasına rağmen oyuna bakış açısıdır. Diğer mangala türlerinde kuyulara tarla, çiftlik; oyun taşlarına fasulye veya tohum ifadeleri kullanılmaktadır. Bu ise onların tarım toplumu olduklarının ve bir çiftlik oyunu olduğunun göstergesidir.


Türk mangalasında ise taşlar asker, günümüzde hazine dediğimiz yere orda veya karargah demişlerdir. Bu bakış açısındaki farklılık Türklerin savaşçı kimliklerini oyuna yansıttıklarını ve oyunu bir savaş oyunu olarak gördüklerini, kültürlerinin bir parçası olduğunun göstergesidir.

Türk mangalasının belirgin farklarından bir tanesi de hareket ettirilecek taşların (askerlerin) bir tanesini kendi kuyusunda (otak) bırakılmasıdır. Diğer mangala türlerinde böyle bir şey söz konusu değildir. Bu özellik ile Türklerde bulunan baba ocağı anlayışı ile uyum göstermektedir.

Bir başka Türk kültürünü yansıtan özellik ise, taş kazanmak için uygulanılan son taşı çift yapma kuralıdır. Buda tıpkı devlet anlayışındaki ikili siteme benzetilebilir ve idari yapıdaki yabgu-şad sistemi gibi çiftleri de sembolize etmektedir.

 • Oyuna ait temel kuralları da vereceğim Zeka ve Strateji Oyunu Mangalanın Temel Özellikleri kısaca ise şu şeklide anlatmak mümkündür.
 • Her türlü ortamda oynana bilir. Toprağa kazılan çukurlar ve taşlar yeterlidir.
 • Barış Manço’nun dediği gibi 7’den 70’e her kategoride ve her cinsiyetten insanın karışık oynamasına müsaittir.

Başlıca Geliştirdiği Özellikler:
 • Kurnazlık: Kolayca kanmayan, kazanmaya yönelik hamleler yapamaya yönlendiren.
 • Uyanıklık: Önceden tahmin edebilme ve ona göre önlem almaya yönlendiren.
 • Esneklik: Gerektiğinde taş feda edebilmeyi öğreten.
 • Hafıza: Taş kazanmak için kuyulardaki taşların sayısını hafızada tutmayı öğreten.
Türk Mangalası Nasıl Oynanır?

Mangala 2 kişi tarafından oynanır. Oyun tahtası üstünde 6’şar adetten toplam 12 kuyu bulunmaktadır. Ayrıca her oyuncuya ait taşların toplayacağı büyük bir hazine alanı bulunur. Mangalada 48 adet taş bulunmaktadır. Senin taşın benim taşım kavramı yoktur, benim alanımda biriken senin alanında biriken taşlar vardır.

Oyuncular toplamda 48 adet olan taşları her kuyuya 4’er adet gelecek şekilde koyarlar. Kendi önünde bulunan alan oyuncunun kendi bölgesidir ve kendi sağındaki hazineye taşları toplar. Karşıda yer alan kuyular ise rakip oyuncunun alanıdır. Oyuncuların amacı kendi hazine alanlarında en çok taşı biriktirmeye çalışmaktır ve en çok taşı biriktiren kişi seti kazanmış olur. Mangala oyununa ilk başlama hakkı kura ile belirlenir.


Türk Mangalasında Puanlama

 • Mangala oyunu genel olarak toplamda 5 set üzerinden oynanmaktadır.
 • Seti kazanan oyuncunun hanesine 1 Puan yazılır. Kaybeden oyuncu puan alamaz. Berabere biten oyunlarda her iki oyuncuda yarım puan (0,5) alır. Oyunda bir oyuncunun beraberlik yada yenme şansı yoksa diğer setleri oynamaya gerek yoktur. Örnek olarak 3-0 verilebilir.
Türk Manglalasında Temel Kurallar

Kural 1: Başlama hakkına sahip oyuncu kura ile belirlenir ve kendi bölgesinde bulunan herhangi bir kuyudan 4 adet taşı alır. 1 tanesini taşları aldığı kendi kuyusuna bırakır, elindeki diğer taşları her kuyuya 1 adet gelecek şekilde sağa doğru dağıtır. Elindeki son taş kendi hazinesine denk gelmişse oynama hakkı yine kendisindedir. Eğer son taş kendi kuyusuna veya rakip kuyusuna gelmişse oyun sırası rakibe geçer. Oyuncunun kuyusunda tek taş kalmışsa sıra geldiğinde bu taşı yan kuyuya taşıma hakkına sahiptir.

Kural 2: Oyuncular taşlarını kuyulara bırakırken kendi hazinesine taş koyduktan sonra elinde taş kalırsa rakibin kuyularına birer adet taş bırakmaya devam eder. Bu durumda son koyduğu taş rakip oyuncunun kuyusundaki taşları çift yaparsa 2-4-6-8-10-12 gibi o kuyudaki tüm taşları kendi hazinesine almaya hak kazanır ve oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular rakip oyuncunun hazinesine taş bırakmazlar.

Kural 3: Oyuncular taşları kendi kuyularına bırakırken elindeki son taş kendine ait boş kuyusuna denk gelirse, hem bu kuyunun karşısındaki rakip kuyunun taşlarının hepsini hem de kendi kuyusundaki taşı alarak hazinesine koyar. Oynama sırasıda rakibe geçer.

Kural 4: Herhangi bir oyuncunun alanında taş kalmazsa oyun seti biter. Bu taş kalmama durumu ister oyuncunun kendisi tarafından isterse rakibi tarafından yapılsın kural geçerlidir. Oyunda kendi bölgesindeki taşları ilk biten oyuncu rakibin kalan taşlarının sahibi de olur. Bu şekilde oyunun heyecanı ve temposu hiç eksilmez.

Türk Mangalası Kale Kuralı (Alternatif Bir Oyun Şeklidir)
 • Yukarıda bahsedilen Kural:1 ve Kural:2 aynen uygulanır sadece oyuncular kendi hazinelerine taş bırakmadan devam ederler.
 • Kural:3 ve Kural:4 ise Kale kuralı geçerli olan oyunlarda uygulanmaz ve bunun yerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
 • Oyuncu elindeki taşları dağıtırken son taşı rakibin kuyusundaki taşları 3 yaparsa o kuyuyu ele geçirir ve orayı kendisine kale yapar. Kale olduğunu belirtmek için farlı renkte bir taş konulur. Kaleye denk gelen her taş (rakibin veya kendisinin) hazineye taşınır. Kale kuralına göre 6 numaralı kuyuya kale kurulamaz. Ayrıca her sette oyuncular sadece 1 defa kale kurabilirler.
 
#2
Hocam sormak istediğim bir şey var mesela benim 6 numaralı kuyumda 9 adet taş bulunsa ben bunları sıryala dağıtsam karşı tarafın hazinesine kadar dağıtığımda elimde hala taş varsa onun hazinesine atmam gerekir mi?
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#3
Yukarıda bahsetmiştim ama yine değinmekte fayda var. Rakip hazinesine bırakmıyoruz. Ama oyun başlangıcında bu kural konuşulmak kaydıyla oradan geçerken haraç verme mantığı ile taş bırakılması şeklinde uygulamaları da bulunmakta. Dediğim gibi oyun başlangıcında bu kuralın uygulama şekli belirlenebilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir...
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#5
Mangala Türklerin toplum yapısına o kadar uygun bir oyun ki aşağıda vereceğim resimlerden de anlaşılacağı üzere hiçbir alet edevat veya gereç gerektirmiyor. Toprağı birazcık kazın yeter. Eşim ve benim plajda mangala oynadık yanımızda hiçbir ekstra yük yoktu. Yarı göçebeyseniz az yük her zaman tercihiniz olacaktır.

 

Stores

Üye
Yeni Üye
#6
Özellikle hızlı düşünmeyi ve karşılık vermeyi çok güzel anlatan bir oyunmuş Türk Mangalası. İnternette biraz daha araştıracağım belki bir internet sitesinde bu oyunu online şekilde oynama imkanı veriyordur. Güzel bir beyin jimlastiği olacağına kesinlikle eminim.
 

Üst