Haberler Trabzon Kızlar Manastırı Yıl Sonunda Açılacak

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Trabzon Kızlar Manastırında restorasyon çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak ve tarihi mekanın yeniden belediye tarafından devralınacak.

Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki Kızlar Manastırı'nın, restorasyon ve rölöve çalışmalarıyla tarihi dokusu ortaya çıkarılıyor.

Projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi, restorasyon ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen manastırın, yıl sonuna kadar turizmin hizmetine sunulması planlanıyor. Kızlar Manastırı'nın, çalışmaların tamamlanmasıyla bölgenin kültür sanat hayatına da canlılık katması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarih, kültür ve sanat şehri Trabzon'da tarihi mekanları restore ederek turizmin hizmetine sunma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.Trabzon'un bir uygarlık kenti olduğunu vurgulayan Gümrükçüoğlu, "Boztepe Mahallesi'nde iki teras üzerinde inşa edilen manastırın restorasyonu 5 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi. Devrin ardından da ihale gerçekleştirilerek çalışmalara başladı. Bu kapsamda yapılan restorasyon çalışmaları hızlı şekilde devam ediyor." dedi.

Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını anlatan Gümrükçüoğlu, ardından tarihi mekanın yeniden belediye tarafından devralınacağını dile getirdi.- "Manastır, Trabzon turizmini daha da üst noktaya taşıyacak"

Çalışmalar ilerledikçe ortaya güzel görüntüler çıktığına işaret eden Gümrükçüoğlu, "Yapılan çalışmaların ardından manastırdaki kaya kilisesi ve örneğine nadir rastlanan freskler gün yüzüne çıkarılıyor. Bu sayede manastırın mevcut dokusu da ortaya çıkmış oluyor." diye konuştu.

Gümrükçüoğlu, Kızlar Manastırı'nın, bölge turizmi açısından da önemli olacağını, konumu itibarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebileceğini kaydetti.

Trabzon Kızlar ManastırıBoztepe yamacının şehre hakim mevkisinde 1349-1390 yıllarında 3. Alexios zamanında kurulan manastır, birkaç kez onarılarak, son şeklini 19. yüzyılda aldı.

Manastırda, kaya kilisesi ve onun girişinde şapel ile birkaç hücre bulunuyor. Kilisede de 3. Alexios ve eşi Theodora'ya ait freskler yer alıyor

Kaynak: A.A
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Trabzon Kızlar Manastırı Müze Olacak

Kızlar Manastırı'nın müzeye dönüştürüleceğini belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu; Birkaç ay içinde çalışmaların tümüyle bitirilmesiyle bu tarihi miras en güzel şekilde, şehrimize ve tüm insanlığa kazandırılmış olacaktır, dedi.


Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki Kızlar Manastırı'nın restorasyon çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.

Projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi, restorasyon ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen manastırdaki çalışmaların tamamlanmasıyla bölgenin kültür sanat hayatına da canlılık katması hedefleniyor.

Aslına uygun restore edilen manastır içindeki tarihi Kaya Kilisesi ve freskler, projenin en önemli kısmını oluşturuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi Kızlar Manastırı'nı Trabzon'a kazandırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığına devrettiklerini anımsattı.Bakanlığın bu sürede restorasyon ihalesini gerçekleştirdiğini belirten Gümrükçüoğlu, "Ödeneklerin tamamlanmasıyla çalışmaların sonlandırılması için ikinci ihalenin yapılması gerekti. İkinci ihale de yine Bakanlığımız tarafından yapıldı ve çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi." ifadesini kullandı.

Gümrükçüoğlu, birkaç ay içinde çalışmaların tümüyle bitirilmesiyle tarihi mirasın en güzel şekilde, şehre ve tüm insanlığa kazandırılmış olacağını kaydederek, manastırın müze olarak işlevini sürdüreceğini bildirdi.

Gümrükçüoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya desteklerinden ötürü teşekkür etti.

- Kızlar Manastırı

İl merkezinde Boztepe'nin yamacında şehre hakim bir mevkide kurulan Kızlar Manastırı, 1349-1390 yılları arasında 3. Aleksios zamanında kuruldu ve birkaç defa onarılarak son şeklini 19. yüzyılda aldı.

İki teras üzerine inşa edilen ve yüksek bir koruma duvarı ile çevrilen manastır kompleksinde, güneyde içerisinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişinde şapel ve birkaç hücre yer alıyor.

Kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve 3. Aleksios'un karısı Theodora ve annesi Eirene'nin portreleri bulunuyor.