Tarihte Kurulmuş 16 Türk Devleti ve Bayrakları

Tarihte kurulmuş olan bağımsız 16 Türk devleti bile, "2 Türk bir araya gelince devlet kurar." sözünün ne kadar gerçekçi bir söz olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu yazıda tarihte kurulmuş 16 Türk devletinin kuruluş ve yıkılış yılları ve bayraklarını da vereceğim.

Mpq3y6.jpg

Tarihsel sıralamaya bakarak Türk tarihinin kurulan bu devletler ile başladığını savunmak yanlış olacaktır bunu da öncelikli olarak belirtmekte fayda vardır. 16 Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız ile temsil edilmektedir. Ortada bulunan Güneş ise Türkiye Cumhuriyetini temsil etmektedir. Bu konuyu özel bir araştırma yazısı ile paylaşım yapacağım. Allah nasip ederse...

16 Türk Devletinin resimlerini de paylaşıyorum hepsi aynı boydadır ve tarafımdan düzenlenmiştir. Kaynak olarak kullanmak isteyecekler kopyalayıp alabilirler.

16 Türk Devleti ve Bayrakları

1- büyük hun imp..jpg

2- batı hun.jpg

3- avrupa hun.jpg

4- akhun.jpg

5- göktürk.jpg

6-avar imparat.jpg

A7Bdq7.jpg

0nOokD.jpg

4r6vk0.jpg

JAPy4q.jpg

j3lGnn.jpg

21GVZj.jpg

BPl52v.jpg

ZkGPdZ.jpg

o3BR7k.jpg

ljn61b.jpg

Son düzenleme:
Orion

Yorumlar

Güzel bir sıralama yapmışsınız bu resilmeri kullanak slayt gösterisi yapılabilir. Aynı boyda olması bir avantaj, ayrıca sonda bulunan Osmanlı İmp. bayrağı günümüz Türkiye'sinin bayağına çok benziyor sanki böyle değildi diye hatırlıyorum.

Türk tarihi yani tarihimiz gerçekten çok şanlı. Tarihte kurulmuş 16 adet Türk Devleti nin birçoğu bulunduğu zamanlar içerisinde tek güç olmayı başaran devletler olmuştur. Büyük Hun İmparatorluğu ve Metehan o zamanın en güçlü devleti kabul edilen Çin'e diz çöktürmüş vergiye bağlamış, Osmanlı Dünya'da hükmetmediği neredeyse toprak kalmamış imparatorluklar. Avrupa Hun Atilla ile beraber tüm Avrupaya diz çöktürmüş. Büyük Timur İmparatorluğu ise Osmanlıya tek başına güç gösterebilen tek imparatorluk olmuştur.

Güzel bir sıralama yapmışsınız bu resilmeri kullanak slayt gösterisi yapılabilir. Aynı boyda olması bir avantaj, ayrıca sonda bulunan Osmanlı İmp. bayrağı günümüz Türkiye'sinin bayağına çok benziyor sanki böyle değildi diye hatırlıyorum.
Biraz gecikmiş bir cevap oldu ama Osmanlı İmp. Bayrağı 2 tane görünüyor çoğu yere baktım hepsinde aynı. Özellikle 8 köşeli olan Kaptan-ı Derya sancağı olarak da kullanılmış. Birde bu konu ile ilgili dosya ekliyorum. Atatürk Üniversitesi Türkiyat Derneği tarafından hazırlanmış "TARİHSEL SÜREÇTE BAYRAK VE SANCAKLARIMIZ" isimli çalışma.

1844 SONRASI OSMANLI İMPARATORLUĞU BAYRAĞI

1844 ÖNCESİ OSMANLI İMPARATORLUĞU BAYRAĞI

Ekli dosyalar