Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Tapgaç Türkleri ve Sanat

Konu, 'Türk Kültür ve Medeniyeti' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Orta Asya Türklerinden bazıları kılıç kuşanma konusunda olan ustalıklarını sanat anlamında da geliştirmişlerdir. Bu Türklerden bir tanesi Tapgaç Türkleridir. Tapgaçlar 500 yıllarında Kuzey Çin'de devlet kurmuşlar ve Budist sanatının ilerlemesi için çalışmışlalardır. Gobi Çölü kenarında Tunhuang'da heykel ve resim açısından ciddi bir zenginlik örneği olan mağara tapınakları bu devirde meydana gelmiştir. Bu mağaralarda kumaş sanatından örnek olarak alınan ve süslemeler ile işlenen duvar resimleri, Tapgaç Türklerinin öz çadır sanatını göstermektedir. Tapgaç Türkleri zamanında saraydaki modaya göre hakan ailesine mensup olan herkes Buda dininin heykel yapma sanatını öğrenmek zorundaydı. Bu durum kendilerinin Budist sanatı ile ne kadar ilgi ve alaka içerisinde olduğunu göstermektedir.

Tapgaç Türklerinde Buda sanatını öğrenme zorunluluğu olan kağan ailesinin fertleri ancak bu sanatı öğrendikten sonra saraydaki kızlarla evlenmelerine hak kazanıyorlardı.

Ayrıca Doğu Türkistan içerisinde bulunan Tarım bölgesi eski bir kültür bölgesi olmaktadır. Bu bölgenin önemi açısından her şeyden önce Çin ile İran'ın yani birinci bindeki iki büyük kültür merkezi arasında bulunmasından kaynaklanmaktadır. Şu an bile hafızalardan silinmeyen Dünyanın en tanınmış ticaret yolu olan İpek Yolu kuzey ve güney dağlarının etekleri Milattan önce 3 ve Milattan sonra 13. yüzyıllar arasında son derece modern ve kültür açısından zengin çalışmalara sahne olmuştur. Sonraki dönemlerde ise Moğol Türklerinin yayılması nedeniyle bölge tamamen terk edilerek çöller içerisinde kaybolmuştur.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  2. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Aslına bakarsanız Tabgaçların Türk olduğu bile tartışmalıdır. Ne Çin kaynakları nede bu konuyu araştıranlar onlara Türk diyebiliyor.

3. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Bu konuda size tamamen katılıyorum. Detaylı bir Tabgaç araştırmasının sonuçlarını paylaşacağım. Buradaki yazımızda Tabgaç toprakları hakimiyetinde kalmış Türklerin sanatla zoraki uğraması ele alınmıştır. Dediğiniz doğrudur birçok kaynak Tabgaçları ne Çinli nede Türk olarak nitelendirmiyor. Kanıtlar ve araştırmalar illaki bir sonuca bağlanmasını sağlayacaktır. Detaylı bir yazıyı paylaşacağım.

4. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Bana biraz Çin ile Türk bölgesi arasında kalmalarından kaynaklı bir geçiş bölgesi olduğu için iki taraftanda da halkın karışık yaşadığı bir bölge olmuş olabileceği gibi geliyor. Bu nedenle ne Türk nede Çin denilebiliyor diye düşünüyorum.örnek veriyorum bir Çinli tüccara Türk toprağında iyi gözle bakılmazken bu tüccarda. Mal alacak Türk'ler de Çin de iyi gözle bakılmayacağı için iki taraf içinde geçiş bölgesi olarak bu Tapgaç bölgesi ve halkı olarak düşünebiliriz. her iki tarafında güçlü yönleri ile beslenen bir bölge olabilir.

5. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Bu arada araştırmalarım sırasında dikkatimi çeken bir şeyde genel olarak müslüman olmayan , gök Tanrı dinin dışında dine inanan eski Türk boylarını ve devletlerini çoğu kaynak ya almıyor yada üstün körü geçiştiriyor. Türk olmak ile müslüman olmak bir biri ile bağlandığı için bu gün geçmişde öyle bakılıyor olabilir. Bu neden ötürü Budiszme hizmet etmiş bir Türk boyu ile ilgili bilgi bulmak çok zor olacaktır.

6. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Bu konudaki en doyurucu ve ilk araştırmalardan bir tanesini ekte PDF olarak veriyorum.

TOBA'LAR (Tabgaçlar) ETNİK BAKIMINDAN HANGİ ZÜMREYE GİRER?
    Araştırmayı Yapan:
    Sinoloji Profesörü Dr. W. EBERHARD
    Çeviri: İkbal Berk

Ekli Dosyalar:

7. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122

Bu konuda ilginç kaynakları bir adaya getirmeye devam edeceğim. Vezir Tonyukuk anıtlara şunu yazdırmış. "Ben Bilge Tonyukuk, özüm Tabgaç ilinde kılındım." (doğdum)

Bazı kaynaklarda Tabgaçların Türklerin ezeli düşmanlarından biri olduğu ve zamanla Çin hakimiyeti altında kültür ve benliklerinin eriyerek kaybettikleri belirtilmektedir. Ayrıca Türkleri 50 yıl kadar hakimiyetleri altına aldıklarından da bahsedilmektedir.​

8. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Evet Tabgaç kelimesine iline buradan aşikarız zaten lakin şöyle bir şey var.Tabgaç Çinin kuzey bölgesine verilen ad olarak da biliniyor(Tawgaç) olarak.Atam Tonyukuk Tabgaç ilinde doğdum derken , Türkler in o dönem bağımsız olmadığı ve bir devlet kurmadıkları için Tabgaç egemnliği altında ki bir dönemden bahsetmiş olabilir.Türklerin ezeli düşmanı , Çinlilerin de politik olarak çok önde olduğu dönemlerde rol göstermiş olduklarıın sanıyorum.PDF den az buçuk anladığım kadarıyla , Tabgaçlar Türk ve Çinli karması bir toplum idi. Arada kalmaları her iki ırkın da özelliklerinden yararlanmış olmaları anlamına geliyor diye düşünmekteyim.Bu arada paylaşımlar için teşekkürler , merak ile beklemekteyim farklı bilgileri. :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş