Taş Devri İnsanları Danimarka'da Büyük Bir Labirent Mi İnşa Ettiler

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Son yıllarda Danimarka'da birçok arkeolojik keşif yapılmaktadır. Son olarak yapılan ve Taş Devri İçin oldukça büyük olduğu ve ne için kullanıldığı anlaşılamayan dev bir yapı bulundu.


Güney Doğu Danimarka Müzesi arkeologları tarafından keşvedilen dev yapının çitlerle çevrili olduğu düşünülüyor ve yaklaşık 18.000 metrekarelik oval bir alanı çevrelediği düşünülüyor.

Kazıları yöneten arkeolog Pernille Rohde Sloth, "Neolitik döneme ait böyle büyük bir yapının izlerini çıkarmak ve bu deneyim bizim için çok zor oldu. Burayı ne için kullandıkları hakkında çok sayıda öneri var fakat kısaca söylemek gerekirse tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz" dedi.


Alan ne için kullanılmış olabilir?

Çitlerle ilgili en dikkat çekici şeylerden biri, girişlerin inşa edildiği yoldur. Çit, aslında dışa doğru uzanan 5 sıra halinde inşa edilmiş olup, her sıradaki açılım diğerlerinde kopuk gibi görünmektedir. Arkeologların net olarak bir şey söyleyemedikleri bu yapı hakkında üretebildikleri tek mantılı fikir ise bir labirente benzediğidir. Ayrıca kullanım amacına yönelik herhangi bir yapıda bulamamışlardır.

Üzeri çatı ile çevrili olmasından buranın bazı eşyalar için korunak olduğu ise pek gerçeği yansıtmamakta... İsteselerdi çitler daha dar yapılabilirdi. Başka bir yakın teoride burasının sadece bir toplanma alanı olduğu yönünde.Stevns sitesinin tarihi ile ilgili olarak tam bir tarih verilememesine rağmen kırık çanak çömlek gibi bazı kalıntılardan M.Ö. 2800 den M.Ö. 2900 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Birçok bu tarihlere yakın kazı alanından çıkan dairesel yapılı güneş taşları burada bulunamasa da bu yapının da bu taşlara alakalı olduğu düşünülmektedir.