Arkeoloji Sivas Çifte Minareli Medrese'deki 'gizli geçit' ortaya çıkarıldı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Sivas’ta yıllardır, halk arasında kent kalesinden şehre inen bir tünelin varlığından söz ediliyordu. Çifte Minareli Medrese'nin restorasyonu sırasında eyvan kısmında bir tünel girişi ortaya çıkarıldı. Tünelin ucunun nereye çıktığını anlamak için arkeolojik çalışma yapılmasına karar verildi.

1540232406695.png
Sivas’ta 1271 yılında yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin restorasyonu için hazırlanan proje kapsamında minarenin eyvan kısmındaki geçitler gün yüzüne çıkartıldı.

İlhanlıların büyük veziri Sahip Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese’de Sivas Arkeoloji Müze Müdürlüğü tarafından, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ekipleri ile birlikte sürdürülen restorasyon çalışması sırasında varlığı daha önce bilinen tünelin ucu gün yüzüne çıkartıldı.Üç gün süren kazı çalışması esnasında ekipler, tarihi eser niteliği taşıdığı düşünülen çeşitli materyaller de buldu.
Gün yüzüne çıkarılan geçitlerin iddia edildiği gibi Sivas kalesine gidip gitmediğini anlamak için kapsamlı çalışma yapılmasına karar verildi.

Kaynak: İHA
 

Üst