Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Sin-Sin Oyunu (Meydan Okuma)

Konu, 'Türk Kültür ve Medeniyeti' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

1. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38

Kelime anlamı Meydan Okumak olan Sin-Sin oyunu , Türklerin İslamiyet öncesi dönemlerden , günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmış bir oyundur. Düğün, asker uğurlama gibi eğlencelerde Orta Asya'dan, günümüze kadar uzanmıştır.
    Oyunda oyuncu sayısında bir sınırlama yoktur , ama 10 kişi den fazla olması daha da heycan verici olacaktır. Oyun için en önemli şartlardan bir tanesi geniş ve açık bir alana ihtiyaç olmasıdır. Oyun alanın ortasına , alevi güçlü , issiz ve dumansız bir ateş yakılır.Ateşin çapı iki metreden az olacak şekilde ayarlanır.Kopuz , Dombıra , Tam tamlar ile Orta Asya'da yanan ateşe eşlik eden müzikler , Anadolu da davullar , zurnalar eşiliğinde ritim tutularak oynanır.
    Oyuncular ateşin etrafında geniş bir daire oluştururlar ve müziğin ritimine uygun olarak , güreş tutacakmış gibi peşrev ve çırpınma hareketine benzer hareketler ile ateşin etrafında dönerler.Arada bir başlarını gök yüzüne çevirip selama benzer bir hareket yaparak göğü seyrederler ve devam ederler.Oyuncular müziğin ritmi eşliğinde dönerken bir oyuncu yerinden fırlar ve ateşin etrafında dönen bir başka oyuncuya vurmaya yada vurmak için kovalamaya başlar.Başarırsa ilk oyunucu oyun dışı kalır.Bu kovalama tek oyuncu kalana kadar devam eder.

OYUNUN KURALLARI:

1-Ateşin etrafında dönen oyuncu , oyundaki müziğe , ritime , o bölgeneye has oyundaki hareketlere uymak zorundadır, yoksa dışarı alınır.
    2- Ateş etrafında dönen oynculara asla arkadan saldırılmaz.Kovalayacak olan kişi her zaman yüzü dönük olan taraftan saldırmalıdır.
    3- Ortadaki yanan ateş oyun sonuna kadar canlı ve parlak tutulmalıdır.
    4- Meydanda yanan ateşin dışında hiç bir ışık olmamalıdır ki oyun daha zevkli hale gelsin
    5- Ateşte is ve aşırı duman çıkaran Çıra , kuru ot , lastik vb. yakılmaz.
    6- Kuralı bozan oyuncular için ceza uygulanır. (Başarısız ve ya kuralları çiğneyen oyuncu bir merdivene sıkıca bağlanır. Merdiven ters çevrilerek gök yüzündeki yıldızları sayması istenir.Yıldızları sayamsı mümkün olmayacağı için , cezalıdan bir mükafat sözü alınır. )

Orta Asya' da ve Anadolu da, Sin Sin oyunu oynanmadan yapılan düğünler , asker uğurlamaları , törenler , eğlence ve şenlikler , yapılmadı sayılacak kadar önemli bir yer edinmektedir.

Aşağıdaki Video da Günümüzde Oynana Bir Sin Sin oyunu örneğini görebiliriz.

Orion bunu beğendi.
  2. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Güzel bir konu olmuş sin sin oyununu ilk defa duyuyorum, oysaki videoda bize çok yakın olan Kayseri de oynan bir örneğini görüyoruz. Geçmişte bizimde oynadığımız ve kökenini tarihten alan bu tarz oyunları bende paylaşmak istiyordum. Karatekin Bey sen benden bir adım önde davrandın paylaşım için teşekkürler.

3. Gökbörü

Gökbörü Genel Yetkili
    Yetkili Kişi ☾ ✯ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Bende ilk defa duyuyorum. Büyük bir kültür mirası bizim için umarım ilerleyen yıllarda tekrardan heyecanla oynanan oyunlardan olur.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  4. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Hep beraber oynarız olmadı ☺️

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş