Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Sayokan Hakkında Bilgi

Konu, 'Sohbet' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

1. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Merhaba, internette gezintilerim arasında Sayokan , Türk Milli Dövüş Sanatı gibi bir şeyle karşılaştım.Bilgisi olan varsa detay verebilirim mi ?

2. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Hımm duymadım ama araştırma yapayım bakalım bu konuda yardımcı olabilecek tanıdığım kişiler var.

Karatekin Bey bunu beğendi.
  3. Gökbörü

Gökbörü Genel Yetkili
    Yetkili Kişi ☾ ✯ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    16
    Bende merak ediyorum sayokanı konunun takipçisiyim.

4. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Bir çok araştırma yapmama rağmen tam ve net bir bilgiye ulaşamadım. Kağanların ve savaşçıları yolu sözcüklerinden alıntılama yaparak SAYOKAN ismi türetilmiş anladığım kadarıyla. Net bir bilgi bulamadım derken asılında turksayokan.com sitesinde ve sayokanfederasyonu.com sitelerinde geniş bilgiler verilmiş. Fakat farklı bir kaynağa rastlayamadım derin araştırmalar sonucunda savaşçı bir milletin nasıl olur da bir savaş sporu olmaz sorusundan hareketle Nihat YİĞİT hocamız araştırmalar yapıp bu savaş sanatını kurmuş. (bir çok uzak doğu ülkesine gidip yıllarca kalmış üstelik iyi derecede Göktürkçe yazıp okuyabiliyormuş)

Bana göre de tarih sahnesinde Çin'e diz çöktürmüş bir millet savaşlara kara düzen gitmiyordu. Keşke elimizde Türklerin savaş sanatı ile ilgili daha detaylı yazılı bilgiler bulunsaydı.

5. Karatekin Bey

Karatekin Bey ★★★★★
    Platin Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    38
    Bencede bu kadar savaşçı bir toplumun sadece kılıç ok kargı gibi savaş araçları kullanıp savaştıkları çok mantıklı gelmiyor.o savaş araçlarını da kullanmak için belirli bir fiziksel üstünlük gerekiyor ve bu üstünlüklerini iyi kullanmaları gerekiyor. Bende bir çok sitede araştırma fırsatım oldu ama net bir kaynak maalesef yok. Bir spor dalı olarak kayıtlara geçip farklı etkinlikler müsabakalar ile ödüllendirilir mi bilmiyorum ama Türk'lere ait bir spor dalının daha olmasını isterim tabii ki de. Orta Asya daki Türk sosyal hayatı ile ilgili detaylı bilgiler benim görüşüme göre orta Asya da bulunan Türk arkeolojik kazıları, Çin kaynaklarının tarafsız ve düzgün bir şekilde okunması, yeni arkelojik kazılar toprak altında kalan kentler belkide hiç bilinmeyen yazıtların okunası ile olacağını düşünmekteyim. Bu da mümkün olurmu orası da belli değil lakin dövüş sporlarının en gelişmiş şekillerinin doğduğu coğrafyalarda en büyük güç olan Türk'lerin de eminim bir dövüş sporu vardı. Belkide hepsinden bir şeyler alınmış hali de olabilir. Sayokan gibi ☺️

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş