Haberler Şanlıurfa'da bir inşaattaki kaçak kazıda bulunan mozaikler müzeye gönderildi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Şanlıurfa'da bir inşaattaki kaçak kazıda bulunan mozaikler müzeye gönderildi


Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sit alanı bölgesinde bir inşaatta yapılan kaçak kazıda bulunan, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaiklerin müzeye teslim edildiğini belirtti.

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışına katılan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin; inşaat halindeki evin bodrum katında tünel kanalıyla girilen bir mezar odasının tabanında 280x280 santimetre ebatında bulunan mozaiklere el konulduğunu anlatarak, "Roma döneminden kalma olduğunu değerlendirdiğimiz, kaçak kazı yapılması sırasında ortaya çıkarılan, kolluk kuvvetlerimizin müdahalesiyle de bugün itibariyle müzeye teslim edilmiş olan çok değerli bir mozaik parçası bulundu." dedi.

Kentteki tarihi alanların gün yüzüne çıkarılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Erin, kaçak kazılara karşı vatandaşların da duyarlı olmasını istedi.
Erin, kaçak kazıları kolluk kuvvetlerinin yakından takip ettiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:
"Son zamanlarda gerçekleşen bu türden olayları zamanında müdahale etmek suretiyle engellediler, o çıkarılan eserleri de bulunması gereken yere teslim ettiler. Jandarma ve polis teşkilatımız, bu konunun yakın takipçisidir. Bu, en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesidir, inşallah göz açtırmayacağız. Yasal gereğini de arkadaşlarımız yürütüyorlar. Vatandaşların da kolluğa yardımcı olmaları ve tarihi değerlere sahip çıkması gerekiyor."

Şanlıurfa'da sit alanı bölgesinde yapılan inşaattaki kaçak kazıda 4. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen mozaik bulunmuş, olayla ilgili 2 şüpheli gözaltına alınmıştı.
 

Üst