Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler Şanlıurfa’da Abgar Krallığı Dönemine Ait Taban Mozaiği Bulundu

Konu, 'Tarihi Eser Çalıntı, İade ve Restorasyon Haberleri' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

 1. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Şanlıurfa’nın Balıklıgöl yerleşkesi civarında yürütülen “Kale Eteği Projesi” kapsamındaki kazı çalışmalarında “Abgar Krallığı” dönemine ait olduğu tahmin edilen taban mozaiği bulundu. Taban mozaiklerinde Süryanice yazıtlar ve ince işlemeler yer alıyor.

  [​IMG]

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince 6 yıldan bu yana 45 dönümlük arazi üzerinde yürütülen “Kale Eteği Projesi” kapsamındaki kazı çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar Roma Dönemine ait 80’e yakın kaya mezarının restore edildiği alanda “Abgar Krallığı” dönemine ait olduğu belirtilen 5 taban mozaiği bulundu. Söz konusu mozaikler, restorasyon çalışmalarının ardından müzede sergilenecek.

  [​IMG]

  Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaptığı açıklamada,

  “Kazı çalışmalarımızda Roma dönemine ait mezarlar temizleniyor, bunların kazı çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar esnasında çok önemli mozaiklere rastladık, kaya mezarların tabanına işlenmiş şekilde Kral Abgar dönemine ait yepyeni mozaikler çıktı. Bu, Şanlıurfamız için çok önemli bir zenginlik. Yine özellikle mezarların giriş kapılarında o medeniyetlerin kültürlerini yansıtan bulgular var. Arkeologlar tarafında çalışmalar hassas bir şekilde yürütülüyor. Burada çıkan eserlerin tamamı söz konusu kaya mezarlarda sergilenecek, hem dışarıdan gelen misafirlerimiz hem de hemşehrilerimiz bunları görebilecekler. Şanlıurfa’nın çok zengin bir kültüre ev sahipliğini yaptığını biliyoruz, dolayısıyla her döneme ait eserler buluyoruz. Bu zenginliği ortaya çıkaracağız ve bu turizme önemli katkı sağlayacaktır, bu mekanları gözümüz gibi koruyacağız, restorasyonunu yapacağız, turizme açacağız.”

  [​IMG]

  Kral 5. Abgar
  Tarihi kayıtlarda ve Abgar efsanesinde, 5. Abgar Ukkama’nın ilk Hıristiyan kral olduğu ve Edessa Bölgesi’nde (Şanlıurfa) hüküm sürdüğü Hazreti İsa’nın tebliğinden hemen sonra bu dini kabul ettiği belirtiliyor. Efsaneye göre; V. Abgar ilk Hıristiyan kraldır ve Hz. İsa’nın ölümünden hemen sonra, Hıristiyanlığı kabul etmiş ve kendi halkına da benimsetmiştir.

  Cüzzam hastalığına yakalanan ve bu nedenle oldukça acı çeken 5. Abgar’ın, Hazreti İsa’nın gönderdiği mucizevi mendil sayesinde iyileştiği rivayet ediliyor.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş