Haberler Polonya'da Nadir Görülen Orta Çağ Kılıcı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Hrubieszów yakınlarındaki 14. yüzyıla ait neredeyse tamamen korunmuş bir orta çağ kılıcı keşfedildi. Eseri bulan kişi, eseri yerel bir müze olan Stanisław Staszic Müzesine bağışladı. Müze Müdürü Bartłomiej Bartecki, "Bu bölgede nedir bulunan, eşsiz bir buluş." dedi.


Hrubieszów'daki Müze Müdürü Bartłomiej Bartecki, bulunan kılıcı sunarken
[Fotoğraf: PAP / Wojciech Pacewicz]
Kılıç geçen hafta, Hrubieszów'un güneyindeki Mircze yakınlarında keşfedildi. Bulan kişi, eseri Hrubieszów'daki Müzeye bağışladı. Silah tamamen aşınmış ve paslanmış durumda ancak nispeten korunmuş durumda.

Bartłomiej Bartecki, "Keşifin yapıldığı yer sulak bir alan ve bataklık bir bölge ... Şanssız bir şövalye bataklığın içine düşmüş ya da sadece kılıcını kaybetmiş olabilir" dedi.

"Bölgede eşi bulunmayan bir bulgudur. Müze koleksiyonlarında benzer eserler bulunuyor fakat, bu eserleri keşif yerlerinin bilinmemektedir. Bulunan bu eser tarihçiler ve arkeologlar için çok önemli bilgiler verebilir" diye belirtti.

Bu iki elli kılıç, 14. yüzyılda tipik bir silahtı. Bartecki, "Bu çok hafif - aslında yaklaşık 1,5 kg ağırlığındaydı, bugün boyu yaklaşık 120 cm'dir" diye ekledi. Onun görüşüne göre, kılıç çok iyi yapılmış ve mükemmel bir dengeye sahip.

Silahın arka kısmında yapımcısının olduğu düşünülen kalkan üzerinde iskelet tasvirli bir işaret bulunmaktadır. Bu işaret normalde ahşap veya boynuzdan yapılmış bir sap olduğu için orijinal halinde görünmüyordu.

Önümüzdeki günlerde arkeologlar keşif yerine gidecekler ve sınırlı da olsa kazılar yapılması planlanıyor. Kazı çalışmaları, silahın yere düştüğü koşullara ışık tutabilir ve bilim damları, şövalyelerin ekipmanlarının eksik parçalarını keşfetmeyi umuyorlar.

Müze müdürü, kazara keşif yapanların tutumunun "örnek" olduğunu vurguladı. Ona göre, arkeolojik buluntuların yetkililere bildirilmesi normal bir durum haline gelmektedir. Nisan ayında Hrubieszów Müzesi'nde, çoğu kazara bulunmuş ve müzeye teslim edilmiş 500'den fazla ürünün gösterildiği bir sergi açıldı. Bartecki, "Bunlar istisnai bilimsel ve sanatsal değerde nesnelerdir" dedi.

Kılıç Varşova'da koruma altına alındı.
 

Similar threads